Meningokoki

2009-10-26 4:58

Aby doszło do zakażenia meningokokami, trzeba mieć kontakt ze śliną chorego. Bakterie te przenoszą się zarówno podczas pocałunku osoby chorej ze zdrową, jak również poprzez jedzenie tej samej kanapki czy używanie tych samych sztućców oraz talerzy.

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowych. Żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej.

Szacuje się, że około 5 - 10 proc. zdrowych ludzi nieświadomie jest ich nosicielami. Znacznie częściej meningokoki atakują małe dzieci oraz młodzież, ponieważ poziom ich odporności jest stosunkowo niski.

Zwiększoną ilość zakażeń zauważa się w sezonie jesienno-zimowym oraz wiosennym. Wtedy bowiem częściej zapadamy na przeziębienia, co sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii drogą kropelkową.

Jak można się zakazić?

Aby doszło do zakażenia meningokokami, trzeba mieć kontakt ze śliną chorego. Meningokoki przenoszą się zarówno podczas pocałunku osoby chorej ze zdrową, jak również poprzez jedzenie tej samej kanapki czy używanie tych samych sztućców oraz talerzy.

Kto jest szczególnie narażony?

Bakterie te przede wszystkim atakują dzieci w wieku od 3 do 5 lat, a także młodzież między 14 a 19 rokiem życia. Szkoła, grupowe zabawy i wyjazdy, czy w końcu dyskoteki - wszystko to sprzyja infekcjom i tym samym rozprzestrzenianiu się menigokoków. Wśród dorosłych, do zachorowań dochodzi zazwyczaj w dużych zbiorowiskach ludzkich, m.in. w koszarach, przedszkolach czy akademikach.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki