Męski problem pod kontrolą

2013-09-30 4:00

Na przerost prostaty cierpi co najmniej połowa 50-latków. Ta uciążliwa dolegliwość pogarsza nie tylko komfort życia, ale także obniża sprawność seksualną. Należy ją leczyć.

Przerost prostaty może zamienić w mękę życie tych mężczyzn, którzy wzbraniają się przed wizytą u lekarza. Problem z prostatą pojawia się z wiekiem, bo wtedy w organizmach panów dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Każdy mężczyzna produkuje nie tylko męskie, ale też żeńskie hormony - estrogeny. W okresie przekwitania gwałtownie spada produkcja testosteronu, natomiast wytwarzanie estrogenów pozostaje prawie niezmienione. Dochodzi więc do zachwiania proporcji między nimi. W rezultacie hormony żeńskie stymulują prostatę do niekontrolowanego wzrostu, a to z kolei prowadzi do zwężenia drogi odpływu moczu. Na przerost prostaty ma wpływ nie tylko wiek. Otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze także mają niekorzystny wpływ na ten organ.

Charakterystyczne objawy

Wśród objawów przerostu prostaty najczęściej wymienia się:
- kłopoty z oddawaniem moczu,
- częste korzystanie z toalety, także w nocy,
- uczucie parcia na pęcherz,
- trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
- słaby lub przerywany strumień moczu,
- wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- wydłużony czas oddawania moczu,
- bolesność przy oddawaniu moczu.

Tych pierwszych objawów nie wolno lekceważyć i jak najszybciej należy udać się do lekarza. Dolegliwości mogą się bowiem tak nasilić, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Skuteczne leki

W przypadku stwierdzenia przerostu prostaty w jego początkowym stadium stosuje się zazwyczaj preparaty pochodzenia roślinnego (najczęściej zawierające ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej).

Mają one działanie m.in. przeciwandrogenowe, przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Przynoszą poprawę u ok. 60 proc. chorych. Gdy problem jest poważniejszy - stosuje się kurację hormonalną.

Zapobiegaj, a unikniesz problemu

Każdy mężczyzna, który przekroczył 50. rok życia, powinien co roku poddawać się badaniom profilaktycznym (badanie tzw. per rectum - przez odbyt) oraz oznaczeniu poziomu PSA w surowicy krwi. Do badania pobiera się kilka kropli krwi z palca, a na wynik czeka się zaledwie 10 minut.

Ważna dieta

Panowie borykający się z tym męskim problemem powinni również pomyśleć o zmianie diety. Jeść więcej produktów pełnoziarnistych, ograniczyć tłuszcze zwierzęce (masło, mięso czerwone), wprowadzić do menu tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), a także jeść więcej świeżych warzyw i owoców. Zadbać, by w ich diecie nie zabrakło pestek dyni, słonecznika, fasoli, orzechów włoskich i migdałów.

Prostata

Gruczoł krokowy (stercz) to mała, wielkości dużego kasztana, ale bardzo istotna część układu płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, w miednicy mniejszej. W jego miąższu przebiega część sterczowa cewki moczowej. Gdy dochodzi do przerostu prostaty, na skutek ucisku cewki moczowej pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki