Miska pełna zdrowia. Jak żywić kota, aby był w dobrej kondycji?

i

Autor: Shutterstock

Miska pełna zdrowia. Jak żywić kota, aby był w dobrej kondycji?

2019-07-24 11:30

Warunkiem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia naszego kota jest prawidłowe żywienie – dieta bogata we wszystkie niezbędne witaminy i minerały, odpowiednio dobrana do wieku i stylu życia naszego pupila. Inaczej karmimy kanapowego salonowca, a inaczej czworonoga wychodzącego na dwór. Odmiennej diety potrzebuje rozwijający się kociak i stateczny senior.

Najlepszym sposobem na zapewnienie kotu wszystkich składników odżywczych jest podawanie mu gotowej, pełnoporcjowej karmy. Karmiąc mruczka jedzeniem przygotowanym w domu trudno jest dobrze zbilansować jego dietę. W żadnym wypadku nie częstujmy pupila jedzeniem dla ludzi, gdyż może mu ono zaszkodzić. Sól, przyprawy i konserwanty są zagrożeniem dla kociego zdrowia. Warto też pamiętać o tym, że koty są mięsożercami i zbożowe dodatki wcale im nie służą. Kotom brakuje enzymów trawiennych, niezbędnych do prawidłowego trawienia węglowodanów pochodzących z produktów roślinnych.  Jeśli więc chcemy poczęstować naszego ulubieńca czymś innym niż karma, może to być jedynie mięso.

Nie żałujmy na karmę

Nie oszczędzajmy na karmie. Jej zakup potraktujmy jak inwestycję w zdrowie pupila. Żywienie odpowiednio zbilansowanym pokarmem pozwoli nam uchronić zwierzę przed licznymi chorobami.  Wybierajmy karmy oparte wyłącznie na naturalnych składnikach, bez sztucznych dodatków. Przed wyborem produktu trzeba starannie przeczytać jego skład. Obecność konserwantów, barwników i substancji zapachowych oraz niepotrzebnych wypełniaczy może prowadzić do otyłości i problemów z trawieniem. Dobrze jest, gdy podstawę diety kota stanowi mokra karma, ponieważ taki pokarm dodatkowo nawadnia czworonoga.

Dla każdego coś innego

Najważniejsze jest dostosowanie posiłku do indywidualnych potrzeb konkretnego zwierzęcia, uwzględniając jego wiek, wielkość i tryb życia. Trzeba wziąć pod uwagę szczególne cechy kota, np. persy powinny jeść karmę o właściwościach odkłaczających, gdyż zwykle połykają spore ilość długiej sierści. Ważne też jest to, czy kot jest wysterylizowany, ponieważ takie zwierzęta mają skłonności do tycia i potrzebują mniej kalorycznego pożywienia. Na rynku dostępna jest specjalistyczna karma dla kotów sterylizowanych. Z kolei kocięta muszą dostawać posiłki wysokoenergetyczne ze składnikami wspierającymi ich wzrost i rozwój – potrzeby te zaspokaja karma dla kotów junior. Dla zwierząt mających problemy ze zdrowiem, np. z pęcherzem i nerkami lub cierpiących na alergie przeznaczone są specjalistyczne karmy weterynaryjne. Nie należy jednak samemu decydować o ich stosowaniu, należy to skonsultować z lekarzem.

Odpowiednia liczba i objętość posiłków

Istotna jest też wielkość porcji. Ilość pokarmu musi być dostosowana do masy ciała pupila. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu karmy. Saszetki czy puszki zawierają odpowiednie porcje na jeden lub kilka posiłków. Kot powinien dostawać jedzenie od 3 do 5 razy dziennie. Pamiętajmy też, żeby urozmaicać mu posiłki. Nie podawajmy zwierzęciu karmy o tym samym smaku przez cały czas, ale zmieniajmy jego menu, serwując mu raz jedzenie z wołowiną, raz z tuńczykiem, raz z kurczakiem.

Nawadnianie kota i higiena posiłków

Nasz mruczący towarzysz zawsze musi mieć w misce wodę do picia, wymienianą przynajmniej raz dziennie. Jeśli preferuje on bieżącą wodę, można postawić mu fontannę pokojową dla kotów. Pamiętajmy też, aby po każdym posiłku starannie umyć miski, by zapach resztek nie psuł kotu apetytu. Najlepiej serwować pupilowi jedzenie w szklanych lub ceramicznych naczyniach, ponieważ metalowe mogą zmieniać zapach karmy.

 

 

 

Dolina Zwierząt

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://dolinazwierzat.se.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają