Jedziesz na wakacje? Nie zostawiaj psa samego!

2015-06-16 2:00
Jedziesz na wakacje? Nie zostawiaj psa samego
Autor: Shutterstock

W sezonie wakacyjnym wielu miłośników zwierząt ma problem - chcą jechać na wakacje, ale nie wiedzą, jak zapewnić odpowiednią opiekę pupilowi. Oczywiście porzucenie psa lub kota nie wchodzi w grę. Jak zatem zapewnić mu odpowiednią opiekę?

Hotel dla psa

W każdym większym mieście bez problemu znajdziemy taki hotel, a wymagania, by pies został przyjęty nie są wysokie. Wystarczy posiadać książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym. Ceny zaczynają się od 25 złotych za dobę. Pies ma oczywiście zapewnioną opiekę - miejsce do spania (często klatka), codzienny spacer, wybieg dla psa (lub psów, zależy jak reaguje na inne zwierzęta). Do hotelu należy przywieźć legowisko, ulubione zabawki, miskę, karmę i ubranie, które pachnie opiekunem. Zalecane jest stopniowe przyzwyczajenie psa do miejsca czy osoby, czyli przed dłuższym wyjazdem sprawdźmy wybraną przez nas opcję pozostawiając psa na parę dni, np. weekend. Pamiętajmy także, aby sprawdzić hotelik, czy aby na pewno nasz pies będzie miał odpowiednią opiekę. Nie chcemy przecież, żeby ktoś nie wywiązywał się z opieki nad naszym pupilem...

Petsitter

To specjalna osoba, która zajmuje się psem pod nieobecność właścicieli. Takie zajęcie jest bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej lub USA. Petsittera (osobę z certyfikatem, znającą się na psach i ewentualnie kotach) możemy znaleźć poprzez portale zrzeszające te osoby, a następnie umówić się na spotkanie. Petsitter świadczy usługę opieki w domu właściciela i całodobowo. Cena za godzinę - od 10 złotych.

Dbasz o zbilansowaną i pełnowartościową dietę swojego pupila? Odwiedź stronę www.dolina-noteci.pl

Rodzina i znajomi

Najprostszym rozwiązaniem jest zostawienie czworonoga pod opieką osób, które zna, czyli naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych. Dla kotów to najlepsza opcja - w końcu te zwierzęta nie lubią zmiany miejsca zamieszkania. Dla nich optymalne byłoby, gdyby ktoś przychodził posprzątać kuwetę, pobawić się z nimi, dać jeść. Warto uczulić na to, aby nie zostawiano uchylonych okien, jeśli są niezabezpieczone. Dziki instynkt kota często prowadzi do śmierci - kot w pogoni za muchą może wypaść z okna/balkonu. Jeśli nie mamy zabezpieczonych wszystkich okien - uczulmy opiekuna! A co jeśli nasz pies jedzie do znajomych? Wtedy pakujemy legowisko naszego psa, ulubione zabawki, miskę i karmę oraz noszone ubrania, które pachną obecnymi opiekunami. Instruujemy co do sposobu karmienia. W podzięce za opiekę przywozimy coś fajnego.

Wakacje z psem, a kot w domu

Koty źle reagują na zmianę miejsca zamieszkania. Często chowają się pod łóżkiem, nie chcą opuszczać kontenerka, bardzo źle znoszą jazdę samochodem. Oczywiście wiele zależy od charakteru kota - niektóre kochają jazdę samochodem, są ciekawskie... To najlepiej oceni właściciel kota. Ale jeśli nigdy nie wyjeżdżaliśmy z kotem na wczasy i ma to być pierwszy raz, to dobrze wyjechać gdzieś na weekend, żeby sprawdzić jak zwierzak reaguje.

Pies oczywiście chętnie z człowiekiem pojedzie, pytanie gdzie? W Polsce są miejsca, które przyjmują czworonożnych przyjaciół. Za niewielką opłatą, często za darmo, pies może spędzić z nami wczasy. Nowe miejsce, nowe zapachy to ogromna radość dla psa, a my jesteśmy pewni, że nasz zwierzak ma najlepszą opiekę. Za granicę wyjazdów z psem nie polecamy. Przede wszystkim zwierze musi być zaczipowane, mieć paszport, aktualne szczepienia, a często także kwarantannę. Dla psa kwarantanna to nic przyjemnego, zwłaszcza, że na obserwacji musi spędzić często miesiąc (o ile nie więcej). Jeśli już jechać na wczasy za granicę z psem - to zorganizowane przez biuro, które załatwi wszelkie formalności, a pobyt psa będzie dla wszystkich przyjemny. Oczywiście niezależenie od tego gdzie i jakimi środkami transportu będziemy podróżować, musimy pamiętać, aby w naszym bagażu zawsze pojawiła się saszetka ulubionej karmy naszego pupila!

Więcej informacji na temat ulubionych smaków naszych czworonożnych przyjaciół znajdziesz na stronie www.dolina-noteci.pl

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE