Najlepsze Lata : Osteoporoza to cichy złodziej kości

2014-06-30 4:00

Niepostrzeżenie "kradnie" tkankę kostną, zmieniając powolnie jej strukturę w tę przypominającą bardziej szwajcarski ser. "Cichy złodziej kości" to nic innego, jak mniej fachowe określenie często występującego schorzenia - osteoporozy.

Osteoporoza jest schorzeniem podstępnym, które rozwija się niezauważalnie aż do momentu pojawienia się pierwszych złamań - najczęściej nadgarstków i szyjki kości udowej, w następstwie pozornie niegroźnych upadków czy urazów. Zmiany wywoływane w kręgosłupie osoby chorej na osteoporozę objawiają się pogłębiającym się zaokrągleniem pleców i postępującą utratą wzrostu. Jest to skutek złamania kręgów, do którego może dojść podczas upadku, dźwignięcia nawet niewielkiego ciężaru, a nawet samoczynnie.

Zobacz też: Leczenie raka: Większe szanse na wyleczenie i przeżycie

Kto jest narażony

Ryzyko zachorowania na osteoporozę wzrasta wraz z wiekiem. Choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wśród czynników ryzyka wymienia się:

*złamanie biodra u rodziców i występowanie osteoporozy w rodzinie,

*przedwczesną menopauzę lub spowodowany innymi czynnikami niedobór hormonów płciowych,

*niską masę ciała, czyli BMI wynoszące 19 i mniej,

*przebyte złamanie po niedużym urazie (upadek) lub bez urazu po 50. roku życia,

*brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,

*małą podaż wapnia i witaminy D, wynikająca z nieprawidłowej diety, nietolerancji mleka lub niedoborów światła słonecznego,

*nadużywanie alkoholu,

*długotrwałą terapię kortykosteroidami,

*nadczynność tarczycy,

*przewlekłe choroby nerek.

Czytaj również: Prędzej umrzesz niż trafisz do lekarza! Sprawdź ile trzeba czekać w Polsce na leczenie

Trzeba się badać

Każda osoba, która skończyła 50 lat, powinna przynajmniej raz w roku mierzyć swój wzrost, gdyż jest to najlepszy sposób do monitorowania ewentualnych zmian. Dlatego jeśli wzrost zmniejszył się o 3-4 cm i więcej, można podejrzewać, że doszło do złamania kręgów. Trzeba jednak pamiętać, że utrata wzrostu może być też wynikiem artretyzmu lub wady postawy. Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce osteoporozy jest densytometria, czyli pomiar gęstości kości. Badanie to jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i trwa tylko kilka minut, a jego wynik drukowany jest zaraz po zakończeniu badania. W badaniu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, dzięki któremu można określić, jaki jest stopień ubytku masy kostnej.

Badany leży na specjalnym stole, czujniki densytometru przesuwają się nad ocenianymi fragmentami kośćca. Na ekranie monitora pojawia się obraz kości, których gęstość jest mierzona. Densytometria pozwala nawet z 10-letnim wyprzedzeniem stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej (może skończyć się nawet śmiercią), dlatego tak bardzo istotne jest poddawanie się temu badaniu.

Lepiej zapobiegać

Osteoporozie można zapobiegać w każdym wieku. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta (bogata w produkty mleczne, sery i warzywa, będące źródłem wapnia i witaminy D), unikanie alkoholu i papierosów pozwalają znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na tę chorobę.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki