Najlepsze Lata : Zbyt rzadko widuję wnuka

2014-06-30 4:00

Nie chcesz być babcią tylko "na papierze"? Cierpisz, bo twój wnuk niezbyt często cię odwiedza? - Jeśli chcesz być obecna w jego życiu, porozmawiaj, ale nie z wnukiem, tylko z jego rodzicami - radzi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny.

Przede wszystkim musisz odbudować bliskość z rodzicami wnuka. Szczera rozmowa, bez żalu i pretensji, bez występowania z żądaniami powinna pomóc. Chodzi o rzeczowe, spokojne wypracowanie kompromisu. Postaraj się uzgodnić z rodzicami zasady współpracy i współdziałania. Skonsultować z nimi np. na co można dziecku pozwolić, za co je nagradzać i jakie jego pasje rozwijać.

Nie ma jak dziadkowie

Relacje dziadkowie - wnuki są bardzo ważne. Kontakty z nimi budują szczególny rodzaj więzi, bardzo potrzebny zarówno dziadkom, jak i maluchom. To spróbuj wytłumaczyć rodzicom. - Babcia i dziadek, obok mamy i taty, to pierwsi wychowawcy i nauczyciele życia. A ich rola w wychowaniu wnuków jest nie do przecenienia. W dziadkach znajdą niepowtarzalne połączenie historii i emocji - wyjaśnia prof. Zbigniew Nęcki. Posiadanie dziadków to dla wnuka przede wszystkim emocjonalna frajda: są oni bardziej tolerancyjni, cierpliwi i pobłażliwi.

Dają poczucie zakorzenienia w przeszłości rodziny. To sięganie w głąb korzeni dziecko przeżywa bardzo pozytywnie, jest więc dla niego cennym materiałem dla kształtowania psychiki. Dzięki temu tworzy dobrą tożsamość społeczną,

Zobacz też: Barbara Kwarc - kim jest blond babcia z Youtube, królowa Internetu?

Super zabawa tylko z babcią

Dopiero po tych ustaleniach, w drugim podejściu przyjdzie czas na zabawę z wnukiem. Poświęć mu dużo czasu, daj mnóstwo ciepła, serca i radości. Nic tak nie łączy jak wspólna zabawa, ale taka, którą wybierze sobie wnuk. To on przede wszystkim musi mieć z tego przyjemność i frajdę. Rozmowa i uważne słuchanie dziecka pozwoli ci poznać jego zainteresowania, a także wyczuć, co dziecko lubi robić. Musisz to zaakceptować i towarzyszyć mu w zabawie, a nie narzucać swoje preferencje i zdanie. Babcia np. może lubić muzykę klasyczną, ale nie może zmuszać swojego wnuka do jej słuchania. Może natomiast zachęcić go do wspólnego pieczenia ciasteczek czy lepienia pierogów. Atrakcją dla wnuczki może być również wspólne czytanie książek, np. z podziałem na role, czy zabawa w teatr. Możesz wtedy zaprosić rodziców wnuczki do wspólnego oglądania waszej sztuki. Warto też razem z rodzicami i wnukiem wybrać się na spacer czy do kina. Ważne, by była platforma wspólnoty rodzinnej - dziadkowie - dzieci - wnuki.

ekspert radzi Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny

Babcia i dziadek, obok mamy i taty, to pierwsi nauczyciele życia. A ich rola w wychowaniu wnuków jest nie do przecenienia. W dziadkach znajdą niepowtarzalne połączenie historii i emocji. Jak odbudować relację z wnukiem? Zacząć należy od rozmowy z jego rodzicami. Dobrze ustalić z nimi zasady współdziałania. Po wypracowaniu kompromisu przyjdzie czas na zabawę. Warto poświęcić jej dużo czasu.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki