Stonka ziemniaczana

i

Autor: Shutterstock

Lato w ogrodzie

Nieziemsko skuteczny oprysk na stonkę ziemniaczaną. Ekologiczna mieszanka rozprawi się ze szkodnikami i jest bezpieczna dla roślin. Bez żalu pożegnasz stonkę

2023-07-24 14:25

Każdy miłośnik ogrodnictwa zna stonkę ziemniaczaną. Ten mały gatunek chrząszcza jest jednym z największych szkodników w naszym ogrodzie. Potrafi wyrządzić gigantyczne szkody trudno jest się go pozbyć. Jedną z najskuteczniejszych metod pozbywania się stonki ziemniaczanej są opryski. Należy je przeprowadzać od razu, gdy zobaczmy pierwsze osobniki szkodników na naszych uprawach. Domowe opryski na stonkę ziemniaczaną może przeprowadzać nawet podczas gorących dni, również w sierpniu. Zobacz naturalne opryski na stonkę ziemniaczaną, które przygotujesz samodzielnie.

Jak rozpoznać stonkę ziemniaczaną?

Stonka ziemniaczana to jeden z gatunków chrząszczy, który uchodzi za wyjątkowo szkodliwy. W Europie pojawiła się ona stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX wieku. Uważa się, że przybyła ona z Ameryki Północnej wraz z transportem żywności. Stonka ziemniaczana upodobała sobie warunki atmosferyczne Europy i szybko się w niej rozprzestrzeniła. W Polsce występuje ona od lat 40-tych. W PRL-u stonka ziemniaczana była tematem propagandy władz, które na USA zrzucały fakt jej pojawienia się w polskich ogrodach. Stonka ziemniaczana żeruje głównie w ziemniakach, ale może również pojawić się w sadzonkach papryki oraz pomidorów. Potrafi przebyć ogromne odległości w poszukiwaniu pożywienia. Potrafi przejść nawet 100 km. Stonka ziemniaczana to chrząszcz o paskowanym, kremowo-czarnym ciele.

Zobacz również: 5 niesamowitych zalet palenia liści laurowych. Popularna przyprawa ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Rozjaśnia umysł i przynosi ulgę skołatanym nerwom

Naturalne opryski na stonkę ziemniaczaną

Stonka ziemniaczana to wyjątkowo uciążliwy szkodnik. Zacznij działać kiedy tylko zobaczysz pierwsze osobniki na swoich uprawach. Jednym z najskuteczniejszych sposób na stonkę ziemniaczaną są opryski, również te naturalne. Są one bezpieczne dla roślin oraz domowych zwierząt. Może je przeprowadzać o każdej porze roku. Jednym z naturalnych oprysków na stonkę ziemniaczaną jest gnojówka z pokrzywy. Do jej przygotowania potrzebujesz około jednego kilograma świeżej pokrzywy oraz 10 litrów wody. Rośliny drobno potnij i zalej wodą. Odstaw do sfermentowania na około 4/5 dni. Tak przygotowaną mieszankę rozcieńcz z wodą w stosunku 1 do 10 i spryskaj rośliny, na których pojawiła się stonka ziemniaczana. 

Sonda
Stosujesz ekologiczne sposoby do walki ze szkodnikami w ogrodzie?
Jak kapucynek Antoś spędza wolną sobotę