Okna w domu energooszczędnym

i

Autor: materiały prasowe

Okna w domu energooszczędnym

2016-07-01 2:00

Myśląc o energooszczędności domu zaczynamy od planowania działki: nasłonecznienia i zadrzewienia terenu, usytuowania budynku. Decydujemy o kształcie bryły, dobieramy technologię i materiały budowlane, projektujemy instalacje produkujące energię oraz odzyskujące ciepło i wodę. Jednym z istotniejszych punktów programu jest wybór i montaż okien.

Okna energooszczędne, w porównaniu do standardowej stolarki, mogą ograniczyć straty ciepła nawet o połowę. Liczą się jednak nie tylko parametry stolarki. Równie istotną kwestią jest usytuowanie i wielkość przeszkleń. Na nic też się zdadzą się wyśrubowane parametry szyb, jeśli okna zostaną osadzone niedbale i ciepło będzie uciekać przez powstałe w ten sposób mostki cieplne.

Południowe słońce

Światło naturalne wpuszczane do wnętrza przez okna może znacząco poprawić bilans energetyczny budynku. Duże i liczne okna umieszczone od południa skupiają energię słoneczną, podnosząc temperaturę w pomieszczeniach. Z tej przyczyny planuje się z tej strony strefę dzienną domu, np. salon. Im mniej barier – tym lepiej ogrzane powietrze rozchodzi się do głębiej położonych stref. Podobnie ciepło kumuluje się na poddaszu, gdzie powietrze grzeje się w promieniach słońca wpadających przez okna połaciowe.

Niektóre materiały budowlane, takie jak ceramika czy kamień, posiadają zdolność akumulacji: pochłaniają ciepło i oddają je wnętrzu, gdy temperatura w pomieszczeniu spada. Jeżeli w ciągu dnia ściany nagrzane promieniami słońca pochłoną energię, później oddadzą ja jak piec. Jednocześnie światło dzienne operujące jak najdłużej we wnętrzach daje oszczędność energii elektrycznej zużywanej na potrzeby oświetlenia sztucznego.

Parametry elementów okna

Ciepła stolarka okienna składa się z komponentów, z których każdy ma za zadanie przewodzić jak najmniej ciepła. Kluczowym parametrem, który pozwoli dobrać optymalne do naszych potrzeb okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on niższy – tym mnie ciepła ucieknie przez stolarkę. Przepisy wskazują, ze maksymalna jego wartość w oknach przeznaczonych do pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych nie może przekroczyć 1,3 W/m²K. Dobre energooszczędne okna osiągają Uw 0,7 W/m²K.

Głównym elementem okna są szyby. Pakiety szybowe są lepszym izolatorem niż ramy – tak więc wielkie przeszklenia np. w postaci drzwi tarasowych – wpisują się jak najbardziej w trend energooszczędności. Stolarka ciepłochronna szklona jest pakietami dwukomorowymi (3 szyby). Niską przenikalność ciepła jest efektem wypełnienia komór między szybami gazem szlachetnym, np. argonem, kryptonem, ksenonem. Przenikanie ciepła między szybami ograniczają także ciepłe ramki dystansowe. Bardzo istotne są tez same szyby i ich parametry, wśród nich współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug. Nie powinien on przekraczać 1,1 W/m²K. Z kolei ilość traconej energii przez ramę wskaże nam współczynnik Uf .

Wybierając okna sprawdźmy także inne parametry: współczynnik szczelności stolarki, jej odporność na działanie wiatru, deszczu czy zmiennych warunków pogodowych. Na uwagę zasługują nagrodzone w tym roku złotym medalem MTP drewniane okna firmy POL-SKONE z serii Energy Concept 90 EI 30.

Uszczelki, okucia, okiennice

Uszczelki to drobiazg, który zaniedbujemy. Tymczasem spełniają dużą rolę izolując akustycznie i cieplnie. W nowoczesnej stolarce nie oszczędza się na specjalnych tworzywach odpornych na wilgoć, skrajne temperatury i uszkodzenia. Pozostają dość długo sprężyste i elastyczne, dzięki czemu mogą skutecznie izolować.
Sposób otwierania okien ma wpływ na straty ciepła. Najbardziej energooszczędne są oczywiście okna stałe – witryny. Lepiej przed utrata ciepła chronią okna uchylno-rozwierne niż przesuwne. Dobrym rozwiązaniem są zawiasy ukryte, które dzięki umieszczeniu w płaszczyźnie wewnętrznej profili nie odkształcają uszczelek.

Okiennice to nie tylko ozdoba elewacji. W słoneczne dni skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Z kolei w niepogodę stanowią barierę dla takich czynników atmosferycznych, jak deszcz, grad, śnieg, wiatr, czy mróz - szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Nie tylko zabezpieczają stolarkę przed zniszczeniem, ale także zwiększają jej termoizolacyjność. W POL-SKONE okiennice barwione są pod kolor wybranych przez nas okien.

Montaż okien

Prawidłowe osadzenie okna może nawet całkowicie eliminować straty ciepła w jego obrysie. Na podstawie badań termowizyjnych wskazano najbardziej ekonomiczny sposób montażu okien: wysuwa się je z grubości ściany w warstwę ocieplenia budynku. Ta metoda eliminuje powstanie mostka termicznego wzdłuż obwodu ramy. Jeżeli chcą Państwo zobaczyć na czym polega prawidłowy montaż okien pasywnych zapraszamy do obejrzenia Akademii Dobrego Montażu jednego z producentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki