Dzisiaj mamy piątek 13.

i

Autor: Pixabay, Pexels

Piątek trzynastego. Skąd się wziął i czego lepiej unikać? 13 stycznia 2023

2023-01-13 9:14

Styczeń to dla wielu jeden z najmniej lubianych miesięcy. Jest to czas kiedy minęło już Boże Narodzenie, a do wiosny daleko. Dodatkowo w tym roku, pechowy piątek trzynastego wypada właśnie w styczniu 2023. Dlaczego ten dzień powszechnie jest uważany za pechowy? Na co powinniśmy uważać? Sprawdź najpopularniejsze zabobony i przesądy na piątek trzynastego.

Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy? 

W piątek trzynastego jak w żaden inny dzień przywiązujemy uwagę do przesądów i zabobonów. Starannie unikamy sytuacji, które potencjalnie mogą przynieść nam pecha. Skąd wziął się ten zwyczaj i dlaczego tak bardzo obawiamy się piątku trzynastego? Nieoficjalnie, według historii przesąd ma swój początek  już w roku 1307. W piątek, 13 października król Filip IV Piękny zarzucił templariuszom herezję i skazał na śmierć. W rzeczywistości był to nieprawdziwy zarzut. Władca był po prostu u nich zadłużony i chciał w ten sposób pozbyć się swoich wierzycieli. Przekonanie o pechu, z jakim wiąże się data piątek trzynastego, pojawiło się dopiero na początku XX wieku. I to właśnie teraz popularne są pewne przesądy na piątek 13., które mają zwiększać prawdopodobieństwo nieszczęścia. Dzień ten obchodzony jest nie tylko w Polsce, przesądni stają się się również w piątki trzynastego: Francuzi, Niemcy, Estończycy, Belgowie, Bułgarzy, Finowie, Austriacy, Szwedzi, Duńczycy, Czesi, Słoweńcy, Słowacy, Norwegowie oraz mieszkańcy Filipin. 

Zobacz także: Ciekawe miejsca na wakacje 2023. Top 5 pomysłów na niebanalny urlop

Jakie są najpopularniejsze przesądy dotyczące piątku trzynastego?

  • czarny kot przebiegający przez drogę - lepiej zawróć i zrób trzy kroki wstecz,
  • stłuczone lustro wróży siedem lat nieszczęścia,
  • wstawanie z łóżka lewą nogą - lepiej wstać prawą, ewentualnie obiema nogami,
  • przejście pod słupem, czy drabiną zbliża nas do śmierci - lepiej je omijać lub przechodzić pod nimi ze skrzyżowanymi palcami u ręki.
Cała wieś przyszła na urodziny Poli
Nasi Partnerzy polecają