Piesze wędrówki z psem

i

Autor: Shutterstock

Piesze wędrówki z psem

2016-04-29 14:20

Wiosna w pełni. Z radością wydłużamy nasze spacery z ukochanymi zwierzakami. W weekend możemy wypuścić się nawet na dalszą wędrówkę! Trzeba jednak pamiętać o kilku drobiazgach, aby spacer był przyjemnością - także dla psa.

Psy podczas codziennych spacerów nie tylko załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, ale jest to dla nich też okazja, aby się wyszaleć.

Pospacerujmy

Nie ma żadnych norm określających ilość i długość spacerów. Uważa się jednak, że powinno być ich kilka dziennie. Nie wszystkie muszą być długie, wszystko zależy od trybu życia i potrzeb psa. Zwierzaki, które spędzają dzień na podwórku nie wyczekują wyjścia tak bardzo jak te, które całymi dniami siedzą samotnie zamknięte w domu. Mimo to podczas weekendu na pewno każdego psa ucieszy wspólna wyprawa: gdzieś dalej, bez pośpiechu... Stęskniony za nami - oszaleje z radości! Długość trasy zależy nie tylko od czasu jakim dysponujemy, ale także wysiłku jaki planujemy. Pies chętnie pobiega z nami, jeśli chcemy by nam towarzyszył podczas uprawiania joggingu. Weźmy jednak pod uwagę, że może się szybko zmęczyć. Niech więc bieg nie trwa zbyt długo i połączmy go z chwilą leniwego spacerowania. Nadmierny wysiłek dla niektórych ras jest niewskazany także ze względów zdrowotnych. Spokojny marsz oznacza dłuższą przyjemność ze spaceru. W plecaku zmieści się na pewno ukochana psia zabawka, którą będzie niestrudzenie aportował, gdy dotrzemy do celu wyprawy.

Ekwipunek

Zabieramy ze sobą dobry humor! Ale nie tylko! Każdy z nas wie, że kilka godzin w plenerze w ruchu oznacza głód i pragnienie. W plecaku więc niesiemy przekąskę i napój - dla siebie. A co dla naszego czworonoga? Pies - podobnie jak człowiek - podczas wysiłku się odwadnia. Nie wolno nam więc zapomnieć o wodzie dla niego. Na dłuższą wędrówkę przyda się większa butelka i turystyczna miska dla psiej wygody. Pies, który zgłodnieje zacznie węszyć za jedzeniem, rozgrzebywać śmieci. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale także grozi zatruciem. Poza tym głodny pies straci ochotę do zabawy i poszukiwanie jedzenia pochłonie jego uwagę. Nakarmienie psa „na zaś" przed spacerem nie jest wskazane. Wzmożony wysiłek dla przejedzonego zwierzaka może okazać się bolesny w skutkach. Szczególnie szczenięta i psy wielkich ras są w takich przypadkach narażone na skręt kiszek. Należy więc ulubieńca nakarmić z umiarem na jakiś czas przed wyjściem. Podczas spaceru dobrze jest mieć przy sobie saszetkę z jego ulubionymi kąskami: czy to kawałeczkami mięsa, czy suchymi przysmakami. Przydadzą się też jako nagrody podczas wspólnej zabawy, tresury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki