Polubić odkurzanie

2008-12-08 7:00

Atuty odkurzacza centralnego najlepiej można docenić w domach piętrowych lub bardzo rozległych. Nie trzeba wnosić go po schodach ani ciągnąć za sobą przez wszystkie pomieszczenia. Ale to nie jedyne jego zalety.

Centralne zasysanie

Jednostka centralna ma zwykle kształt walca, wewnątrz którego znajdują się silnik z turbiną, filtr (filtry) oraz zbiornik na kurz. Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, sposobem filtracji powietrza i oczywiście ceną. Mogą być kompaktowe lub podzielone na części – typu split. W jednostkach typu split silnik jest oddzielony od separatora zanieczyszczeń i może być zamontowany gdzie indziej. Jednostkę centralną umieszcza się zwykle w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej z dala od pomieszczeń mieszkalnych, aby odgłosy jej pracy nie były dokuczliwe. W pobliżu musi się znajdować gniazdo instalacji elektrycznej. Do zawieszenia na ścianie służą specjalne wieszaki sprzedawane w komplecie z urządzeniem.

Silnik. W odkurzaczach centralnych silniki są znacznie większe niż w przenośnych (do 3 kW) i mają lepsze parametry pracy. W większości obieg brudnego powietrza jest oddzielony od obiegu powietrza do chłodzenia części elektrycznej silnika.

Filtry. Mogą mieć postać papierowego lub tkaninowego worka. Papierowe są jednorazowe, tkaninowe po wytrzepaniu lub upraniu mogą być używane wielokrotnie. W jednostkach odkurzaczy centralnych częściej stosuje się jednak separatory cykloniczne (odśrodkowe). Drobiny kurzu są w nich wypychane z wirującego powietrza przez siłę odśrodkową i gromadzą się w specjalnym zbiorniku, który trzeba od czasu do czasu opróżniać. Niezależnie od stopnia napełnienia separatora zanieczyszczeniami odkurzacz pracuje z jednakową efektywnością. W celu poprawienia jakości oczyszczania powietrza z kurzu oprócz separatora w odkurzaczu można dodatkowo zamontować filtry papierowe, piankowe, elektrostatyczne albo z materiału antystatycznego.

Zbiorniki na kurz i śmieci. Ich pojemność w zależności od modelu jednostki centralnej wynosi od 12 do 40 l. Ze względów higienicznych najlepiej opróżniać je nie rzadziej niż co cztery miesiące, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem zapełnione. Stopień napełnienia pojemnika nie zmniejsza siły ssania. Do niektórych pojemników na kurz można wkładać zwykłe, jednorazowe worki foliowe.

 

Czytaj więcej na:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki