Poradnik Super Expressu: Jak dziedziczą dzieci z adopcji

2013-09-11 3:00

Zastanawiasz się, jak rozwiązać sprawy spadkowe? Notariusz Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, podpowiada, jakie prawa przysługują twoim bliskim.

Jestem babcią adoptowanej wnuczki. Niedawno zmarł jej ojciec biologiczny, który był właścicielem dużego domu. Czy moja wnusia ma prawo odziedziczyć po nim tę nieruchomość? Wiesława (63 l.)

Przysposobienie, czyli adopcja, następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego. Istnieje rozróżnienie między tzw. przysposobieniem pełnym i niepełnym. Adoptowane dziecko, co do którego stosuje się zasady przysposobienia pełnego, nabywa ogół praw i obowiązków wynikających z pokrewieństwa w stosunku do krewnych osoby przysposabiającej. Przepisy dotyczące adopcji pełnej przewidują, że jej skutki rozciągają się także na zstępnych osoby adoptowanej. Tak więc w przypadku takiego przysposobienia w akcie urodzenia adoptowanego dziecka figurują jako imiona rodziców - imiona osób przysposabiających. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest dziedziczenie po rodzicach adopcyjnych. Wówczas prawa do dziecka tracą rodzice biologiczni i po nich dziecko adopcyjne nie dziedziczy. Pamiętać należy, że dziecko adoptowane dziedziczy z ustawy w takich samych udziałach, jak dzieci biologiczne. Oznacza to, że w przypadku gdy biologiczny rodzic sporządził testament i powołał w nim dzieci biologiczne, pomijając adoptowane, to temu ostatniemu przysługuje na zasadach ogólnych roszczenie o zachowek, o ile nie został wydziedziczony.

Zdarzają się sytuacje, że relacje między rodzicami adopcyjnymi a adoptowanymi dziećmi nie układają się najlepiej. W takim przypadku zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania przysposobienia przez sąd. Jednakże po śmierci przysposobionego lub przysposabiającego rozwiązanie adopcji nie jest dopuszczalne, z wyjątkiem sytuacji gdy rodzic adopcyjny zmarł po wszczęciu sprawy o rozwiązanie przysposobienia. Z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia ustają jego skutki, co oznacza, że ustają także prawa adoptowanego dziecka do dziedziczenia po rodzicach adopcyjnych.

Dyżur eksperta! Już jutro!

W godzinach 10-12 not. Dariusz Sałajczyk z Warszawskiej Izby Notarialnej odpowie na pytania Czytelników pod nr. telefonu: 22 515-93-13

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki