żarówka

i

Autor: Shutterstock żarówka

To warto wiedzieć

Przez to żarówki szybciej się przepalają. Prawie każdy to robi. Przez ten jeden błąd musisz częściej wymieniać żarówki

2023-10-02 10:26

Lampy elektrycznie to zdecydowanie jedno z najważniejszych odkryć ludzkości. To również jeden z największych generatorów rachunków za prąd w naszych domach. Kupując i użytkują żarówki warto wiedzieć, jak ich prawidłowo używać. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i nie będziemy musieli ciągle wymieniać żarówek. Ten jeden błąd popełniamy wszyscy, a przez niego żarówki szybciej się psują.

Najczęstszy błąd w użytkowaniu żarówek. Przez to wypalają się szybciej 

Żarówki halogenowe są odmianą lamp żarowych. Najczęściej w żarówkach halogenowych stosowany bywa jod, który wraz z wolframem tworzy związek krążący wewnątrz żarówki. Tego rodzaju żarówki nieco bardziej energooszczędnie od klasyczne żarówek. Uznawane są również za bardziej trwałe zapewniając przy tym taką samą ilość światła. W przypadku żarówek halogenowych warto jednak pamiętać o zasadach ich użytkowania. Niewłaściwe obchodzenie się z tymi żarówkami może sprawić, że szybciej się przepalą i trzeba będzie je wymieniać. Żarówki halogenowej nie lubią być dotykane (zwłaszcza gdy świecą). Dotknięcie takie żarówki zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia żarnika, a tym samym awarię. Zaleca się również unikania dotykania takiej żarówki palcami. Tłuste plamy na żarówce nagrzewają się do wyższych temperatur przez co szybciej ulegają uszkodzeniom. Jeżeli musisz, zawsze staraj się dotykać żarówki przez szmatkę. 

Zobacz także: Dodaj 5 kropel wody i umyj lodówkę. Będzie czysta, świeża, a Ty zaoszczędzisz czas i pieniądze. Sposób na mycie lodówki

Zalety żarówek halogenowych. Dlaczego warto je kupić?

  • Dłuższa żywotność od klasycznych żarówek,
  • bielsze światło,
  • małe wymiary,
  • większa skuteczność świetlna. 
Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?
To jeden z najbardziej wzruszających momentów w "The Voice of Poland". Mamy wideo