koronawirus COVID maseczka lekarz

i

Autor: Pixabay Zdjęcie poglądowe

Pseudomedyczne metody na koronawirusa. To może być niebezpieczne

2020-11-10 12:25

Druga fala pandemii COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo w Europie i na świecie. W poniedziałek, 9 listopada pojawiło się światełko nadziei, niemiecki BioNTech i amerykański Pfizer ogłosili, że mają szczepionkę na koronawirusa, która jest skuteczna w 90 procentach. Do czasu, aż faktycznie trafi ona do ludzi jeszcze długa droga. Niestety, w internecie można znaleźć wielu domorosłych specjalistów od chorób zakaźnych, którzy oferują metody wyleczenia COVID-19. W większości są to wszystko fake newsy, wiele z proponowanych przez nich działań może być niebezpiecznych.

Wiosną kiedy Europa dopiero poznawała niszczycielką siłę COVID-19 pewna brytyjska blogerka zadziwiła świat mówiąc, że najlepszym lekiem na koronawirusa jest sperma. Ona sama ponoć mrozi nasienie jej partnera i dodaje je sobie później do koktajli.

Zobacz także: Szminki z krwi i mordercze kreski na oczach. Szokujące fakty o makijażu

Niebezpieczne termometry

Rzekomo pewna australijska pielęgniarka miała ostrzegać przed używaniem bezdotykowych termometrów. Miały one powodować potencjalne problemy zdrowotne poprzez skierowanie promienia podczerwieni na szyszynkę. Post z zawierający taką informację został  opublikowany na Facebooku 14 sierpnia 2020 r. Zyskał on ponad 800 udostępnień, 250 komentarzy i ponad 400 reakcji . Należy podkreślić, że jest to całkowity fake news, a stosowanie termometrów jest bezpieczne.

Czytaj też: Lockdown. Jak tanio i bezpiecznie robić zakupy w Rossmannie?

Lek na COVID-19 mamy w domach? To Aspiryna?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Informacje jakoby Aspiryna miała leczyć koronawirusa pojawiła się po tym jak jeden z użytkowników Facebook' a opublikował post, w którym pisał że włoscy  lekarze niezgodnie z zaleceniami WHO przeprowadzili  sekcję zwłok osób chorych na COVID-19. W efekcie mieli oni znaleźć bakterie odpowiedzialnej za tworzenie skrzepów krwi, co bezpośrednio doprowadza do śmierci osób zakażonych. Według autora postu należy zmienić sposób leczenia i podawać chorym m.in. aspirynę. Po pierwsze jednak COVID-19 nie jest bakterią tylko wirusem, a Aspiryna nie jest rekomendowana jako skuteczny lek.

Protest w Bydgoszczy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki