Chcesz żeby cię szanowali, zostań strażakiem! RANKING PRESTIŻU ZAWODÓW

2014-02-11 14:37

Strażacy cieszą się w naszym kraju największym szacunkiem - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Z rankingu „Prestiż Zawodów 2013” wynika, że najmniej szanujemy... tak, zgadliście - POLITYKÓW, ale też i księży!

W czołówce zawodów cieszących się największym uznaniem społecznym znaleźli się: strażak, profesor uniwersytetu, górnik i lekarz. Na samym dnie rankingu znajdują się profesje takie jak: działacz partii politycznej, poseł na Sejm, makler giełdowy i minister...

Na pierwszym miejscu rankingu znaleźli się strażacy (87 proc. deklaracji dużego szacunku). Polakom kojarzą się z takimi cechami jak „zaangażowanie” i „bezwarunkowe służenie społeczeństwu”. Co ważne, bardzo rzadko są też krytykowani w mediach.

Kolejne miejsca w rankingu należą do profesorów uniwersyteckich (82 proc. deklaracji dużego szacunku), robotników wykwalifikowanych - takich jak murarz czy tokarz (81 proc.) oraz do górników (80 proc.).

O ile wprzypadku profesorów o ich wysokiej pozycji w rankingu decyduje tradycja, która przypisuje im wysoki prestiż społeczny”, to w przypadku robotników wykwalifikowanych i górników podstawowym czynnikiem jest to, że zawody te są związane z ciężką pracą fizyczną.

Hierarchia Prestiżu Zawodów 2013 CBOS

Według badanych na mały szacunek zasługują profesje takie jak ksiądz (21 proc.) lub funkcje związane z polityką i sprawowaniem władzy. Najwyżej wśród tego typu profesji znajduje się burmistrz z wynikiem (46 proc. deklaracji dużego poważania). Na szarym końcu tej listy znajdują się posłowie (32 proc.) oraz działacze partyjni (20 proc.).

Jak czytamy w opracowaniu badania „Prestiż Zwodów 2013", przeprowadzonego przez CBOS, zadaniem respondentów było określenie jakim (bardzo dużym, dużym, średnim, małym, bardzo małym) poważaniem darzą pracowników poszczególnych profesji.

Zobacz też: PRACA W NIEMCZECH, cz. I: kogo potrzebują Niemcy, jakie zawody są poszukiwane, jak się przygotować do rozmowy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE