Rośliny w donicach

i

Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Rośliny w pojemnikach są integralną częścią kompozycji ogrodu. Tu pokrojem i fakturą nawiązują do rabat, dzięki nim dom jest jeszcze bardziej zatopiony w otaczającym krajobrazie

Rośliny, które chronią przed insektami. Kwiaty przeciwko komarom i kleszczom

2022-05-26 9:26

Nic tak nie psuje odpoczynku w ogrodzie jak gryzące chmary komarów lub wizja niebezpiecznych ugryzień przez kleszcze. Chemiczne środki przeciw insektom nie zawsze zdają egzamin. Dlatego o ochronie przed nieproszonymi owadami należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Rośliny odstraszające komary i kleszcze to naturalna ochrona przed insektami.

Jeśli czeka Cię lato spędzone w ogrodzie czy na balkonie, jeszcze przed nadejściem sezonu zadbaj o to, by nie przebiegło ono pod znakiem uciążliwego bzyczenia i swędzących śladów po ukłuciach insektów. Posadź w ogrodzie takie rośliny, które nie tylko upiększą otoczenie, ale co najważniejsze – odstraszą komary swoim intensywnym zapachem. Jeśli wybierzesz odpowiednie gatunki i rozmieścisz je w kluczowych miejscach, unikniesz konieczności stosowania chemicznych oprysków.

Najskuteczniejsze rośliny ogrodowe odstraszające komary

Kocimiętka Fassena (Nepeta Faassenii) – ta niezwykła bylina nie tylko przyciąga koty, ale też – dzięki zawartości neptalaktonu – odstrasza komary, kleszcze i meszki. Kwitnie od lipca aż do września, zdobiąc ogród fioletowymi kwiatami, które przypominają lawendę. Dobrze rośnie na słonecznym stanowisku w żyznej glebie. Co ciekawe, kocimiętka to także zioło, które ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne;lawenda wąskolistna (Lavendula Officinalis) – tej rośliny nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wyjątkowy zapach, który na ludzi działa odprężająco i kojąco, sprawia, że kwiat skutecznie odstrasza komary. Lawenda wąskolistna (zimozielona krzewinka) świetnie się też prezentuje w ogrodzie i ma dużą odporność na suszę. Do wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego i niezbyt wilgotnego. Ta roślina ma szerokie zastosowanie zarówno w ogrodach, jak i na balkonach;koper włoski (Foeniculum Vulgare), a także tymianek i mięta – grządka pełna ziół to prawdziwa mieszanka aromatów, które odstraszą owady niepożądane w Twoim ogrodzie. Co ciekawe, koper włoski to roślina, która może przydać Ci się do przygotowywania potraw. Dobrze wpływa na trawienie, obniża ciśnienie krwi i ma korzystne działanie na układ nerwowy;komarzyca (Plectranthus) – ten kwiat uchodzi z reguły za jednoroczną roślinę balkonową. Znany z odstraszającego komary zapachu najczęściej zdobi wnętrza, balkony i tarasy. Sprawdzi się też na werandzie czy otwartym tarasie wychodzącym na ogród. Pamiętaj jednak, by przed nadejściem mrozów zabrać ją do chłodnego pomieszczenia na przezimowanie! Rośnie dosyć szybko, można ją sadzić pojedynczo lub z innymi roślinami. Kwiaty i zioła przedstawione powyżej możesz zasadzić na balkonie w drewnianych skrzyniach. Dzięki temu, że zapach odstrasza komary, możesz cieszyć się z pięknej aury i spokojnego odpoczynku. Ciekawy efekt uzyskasz, ustawiając je na własnoręcznie wykonanych stojakach.

Kwiaty odstraszające kleszcze

Równie problematyczna, co duża ilość komarów w ogrodzie, jest obecność kleszczy. Te niewielkie insekty bywają ledwo widoczne gołym okiem. Z uwagi na możliwość przenoszenia chorób ich ukąszenia są bardzo niebezpieczne. Kleszcze są zwykle obecne w wilgotnych, gęsto zarośniętych miejscach, dlatego najważniejszym sposobem na pozbycie się ich jest staranna pielęgnacja całego ogrodu.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Oto niektóre z nich:

wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) – zioło o wielu zastosowaniach i rzucających się w oczy, żółtych kwiatach to najsłynniejsza roślina na kleszcze i komary. Dzięki charakterystycznemu zapachowi wrotycz skutecznie odstrasza różne owady – w tym np. mszyce;złocień dalmatyński (chrysanthemum cinerariaefolium) – kwiaty tej rośliny, zwanej inaczej chryzantemą dalmatyńską, zawierają substancje o działaniu owadobójczym, wykorzystywane m.in. przeciw kleszczom.

Jeśli chcesz na stałe zmniejszyć liczbę kleszczy i komarów w swoim ogrodzie,to zaplanuj przestrzeń tak, by nie miały się, gdzie rozmnażać! Te uciążliwe insekty najchętniej przebywają w wilgotnych i zacienionych miejscach, w których gromadzi się woda. Rzadko spotkasz je na nasłonecznionym, zadbanym trawniku.

Ogród bez kleszczy i komarów

Jak jeszcze zaaranżować ogród, żeby odstraszyć komary bez pryskania? Przede wszystkim unikaj tworzenia otwartych zbiorników.Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie oczko wodne, zainstaluj fontannę lub strumień – ruch wody utrudni komarzycom składanie jaj. Wpuść do zbiornika kijanki i ryby, które zjadając larwy komarów, zmniejszają populację insektów.Regularnie sprzątaj oczko – komary najchętniej zasiedlają się w zbiornikach zanieczyszczonych.Zabezpiecz zbiornik z deszczówką drobną siatką, inaczej owady szybko zaczną się w nim mnożyć.Wiesz już, jak zaaranżować przestrzeń oraz jakie rośliny posadzić, aby zniwelować liczbę komarów i kleszczy w swojej ogrodowej przestrzeni. Nasiona lub sadzonki kupisz w sklepach ogrodniczych.

Wielka awaria komunikacji w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki