Wilgotność powietrza w domu

i

Autor: Salony Agata Jeśli w sypialni jest dobra wilgotność powietrza, nocny wypoczynek będzie skuteczny

Oczyszczanie powietrza latem. Sprawdzone sposoby, które warto znać

2022-05-26 8:52

Alergeny, smog, grzyby, bakterie, gazy – te szkodliwe dla zdrowia substancje jesteśmy w stanie niemal całkowicie usunąć z powietrza w domu dzięki dobrej jakości oczyszczaczowi powietrza lub roślinom. Czy wśród funkcji, które powinien posiadać oczyszczacz, jest jonizacja? Jak oczyścić powietrze w domu za pomocą roślin?

Związki chemiczne zawarte w smogu i spalinach samochodowych mają udowodnione działanie rakotwórcze, dlatego tak ważne jest chronienie siebie i swoich bliskich przed ich działaniem. Co więcej, źródłem toksycznych związków bywają również przedmioty wyposażenia naszych domów i mieszkań. Wśród najbardziej powszechnych toksyn wyróżnia się benzen i formaldehyd.

Benzen powszechnie występuje w farbach, lakierach, klejach, rozpuszczalnikach czy tynkach. O ile większość z tych produktów ma szkodliwy wpływ na zdrowie tylko w momencie ich używania (np. malowania ścian), istnieje wiele sytuacji, kiedy narażenia jest trudniej uniknąć. Wszystko przez to, że benzen występuje także w smogu i spalinach samochodowych. Ponadto jest jedną z wielu szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.

Równie szkodliwe działanie wykazuje formaldehyd. Niestety, on także jest częstym gościem w naszych domach. Źródłem formaldehydu w miejscu zamieszkania mogą być meble, tapety, wykładziny i dywany oraz panele podłogowe. Podobnie jak benzen, formaldehyd występuje również w smogu, spalinach samochodowych oraz dymie papierosowym.

Rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli kochasz przyrodę, wykorzystaj naturalne oczyszczacze powietrza, czyli rośliny. Natura obdarowała nas gatunkami, które wykazują wyjątkowo silne właściwości pochłaniania toksyn z powietrza. Istnieje wiele gatunków oczyszczających powietrze, dlatego może się okazać, że posiadasz je w swoim domu od dawna. Jedno jest pewne – inwestując w rośliny nacieszysz oko i zapewnisz sobie unikalny mikroklimat.

Profesjonalne oczyszczanie powietrza

Drugim rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza, czyli urządzenia elektrycznego ze specjalnym filtrem. Różne modele oczyszczaczy posiadają różne funkcje, ale podstawowa zasada działania każdego z nich jest taka sama. Oczyszczacz przepuszcza powietrze przez filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia i drobnoustroje. W zależności od modelu, oczyszczacze mogą być dodatkowo wyposażone w funkcję nawilżania lub jonizacji powietrza.

Jak przeciwdziałać wdychaniu szkodliwych związków we własnych czterech ścianach? Dobrym rozwiązaniem są domowe oczyszczacze powietrza: rośliny oczyszczające powietrze i profesjonalne oczyszczacze powietrza.

Filtr węglowy, HEPA, światło ultrafioletowe, jonizacja – kolejne filtry, dodatkowe funkcje. Pojęcia i opisy produktów używane przez producentów przemawiają do osób szukających sprzętu, dla których ważne jest, by działał jak najlepiej i dbał o jakość powietrza, którym oddychają oni i ich bliscy. Dodatkowe funkcje sprawiają wrażenie kolejnych zalet – niestety, nie zawsze tak jest, szczególnie, gdy chodzi o jonizację. Co należy wiedzieć o jonizacji, jakie dane sprawdzać, jeśli chcemy wiedzieć, czy oczyszczacz powietrza spełni nasze oczekiwania? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w załączonym artykule. Zachęcam do lektury i polecam się w przypadku pytań.

Czym są jony i jonizacja?

W powietrzu znajdują się cząsteczki o ładunku elektrycznym dodatnim oraz ujemnym – są to jony. Unoszące się w powietrzu pyły i bakterie są naładowane dodatnio, dlatego w zanieczyszczonym powietrzu można zaobserwować duże ilości jonów dodatnich (na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków). Jonizacja to proces, który ma na celu zneutralizowanie tych cząsteczek za pomocą wytworzenia jonów ujemnych. Do ich wygenerowania niezbędne jest silne pole elektryczne, które może wpływać na zdrowie człowieka w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od siły pola oraz indywidualnej wrażliwości osoby narażonej na jego działanie.

Jonizacja nie oczyszcza powietrza

Wytworzone przez jonizację jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, czyli np. kurzu, pyłków, roztoczy, bakterii, wirusów, pleśni i zarodników grzybów. To powoduje osiadanie zanieczyszczeń na ścianach, podłogach i meblach – a więc nie są usunięte, a jedynie zneutralizowane. Jeżeli nie zostaną mechanicznie usunięte, po pewnym czasie, pod wpływem ruchu powietrza lub pracy urządzeń elektrycznych, ponownie zmienią swój ładunek na dodatni i znowu zaczną unosić się w pomieszczeniu. Zwiększenie ilości zalegającego kurzu w wyniku stosowania jonizacji dowodzi, że oczyszczacze z tą funkcją nie są w stanie skutecznie ich przyciągnąć. Co więcej, jony ujemne - wytwarzane w dużych ilościach w trakcie jonizacji - mogą też osiadać w drogach oddechowych, a skutki zdrowotne tego zjawiska nie są jeszcze znane. Wystarczy jednak przyjrzeć się ciemniejącym z czasem ścianom pomieszczeń, w których używany jest jonizator – zabrudzenia powstające na tynku w wyniku osadzania się wytrąconych z powietrza cząsteczek, nie wróżą zbyt dobrze ludzkim drogom odechowym. Możliwe więc, że narażamy siebie i bliskich, a zanieczyszczenia tylko pozornie znikają z powietrza.

Jonizacja a skuteczność oczyszczania

Skuteczność filtracji oczyszczacza wpływa na jego wydajność dostarczania czystego powietrza, określaną współczynnikiem CADR. Jonizacja nie ma istotnego wpływu na ten współczynnik. Zastosowanie jej w oczyszczaczach powietrza nie jest więc zasadne. Może za to wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi: powstawaniem toksycznego dla nas ozonu. Chociaż najnowocześniejsze urządzenia emitują niegroźne dla organizmu jego ilości, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia lub rozkalibrowania urządzenia, co może doprowadzić do podwyższenia poziomu wytwarzanego ozonu. Ta odmiana tlenu nawet w niewielkich ilościach może reagować z substancjami obecnymi w pomieszczeniu (pochodzącymi ze środków do sprzątania, odświeżaczy powietrza, dezodorantów, niektórych farb, a także podłóg drewnianych, dywanów itp.) i prowadzić do powstawania szkodliwych substancji jak ultra drobne cząsteczki, formaldehyd, ketony, nadtlenki czy kwasy organiczne. Z tego względu zaleca się, aby nie korzystać z jonizacji w pomieszczeniach, w których stosuje się środki czyszczące lub odświeżacze powietrza.

Co zamiast jonizacji?

Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo kilka firm  w swoich oczyszczaczach powietrza stosuje wysokiej klasy filtry, stawiając na technologię mechanicznego oczyszczania powietrza bez jonizacji. Najbezpieczniejszym i najlepszym dla człowieka jest neutralne powietrze, czyli nie wzbogacone o jony dodatnie czy ujemne. W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza  który jest w stanie usunąć do 99,97% zanieczyszczeń powietrza: alergenów, smogu, bakterii, kurzu, pleśni, sierści zwierząt. Podstawą do jego skutecznego działania jest filtr 3w1 NanoPortect HEPA o żywotności do 3 lat, który usuwa cząsteczki 100 razy mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Oczyszczacz Philips Dual Scan posiada również wysoki współczynnik CADR 500 m3h, który określa efektywność dostarczania czystego powietrza. Dzięki temu oczyszcza powietrze w zaledwie 6 minut w pokoju o powierzchni 20 m2. To skuteczne wpływa realną poprawę jakości powietrza w domu oraz na łagodzenie objawów alergii. Badania kliniczne potwierdziły, że oczyszczacze powietrza  łagodzą objawy alergii i są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Domowe oczyszczacze powietrza – jak działają?

Duża liczba roślin w mieszkaniu tworzy niepowtarzalny mikroklimat. Rośliny doniczkowe stanowią piękny i pożyteczny dodatek, ale nie zastąpią profesjonalnych urządzeń do oczyszczania powietrza. Jeśli zależy Ci na dokładnym oczyszczeniu powietrza którym oddychasz, zainwestuj w domowy oczyszczacz powietrza z odpowiednim filtrem.

Najpopularniejsze domowe oczyszczacze powietrza działają na zasadzie wykorzystania wbudowanych wentylatorów, które wymuszają obieg powietrza. Powietrze jest zasysane do wnętrza urządzenia, następnie oczyszczane przy pomocy wbudowanych filtrów, po czym wypuszczane w dalszy obieg po pomieszczeniu.

W takim razie jak oczyścić powietrze w domu?

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Rośliny to mniej kosztowny zakup, ale też mniej skuteczny. Z kolei profesjonalne oczyszczacze powietrza to zdecydowanie większy wydatek, lecz najbardziej korzystny z punktu widzenia zachowania dobrego zdrowia. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu metod oczyszczania powietrza. Elektryczne oczyszczacze powietrza wychwycą i zneutralizują najbardziej szkodliwe dla Twojego zdrowia związki. Będą również wybawieniem dla wszystkich alergików. Z kolei rośliny zapewnią Ci dobre samopoczucie i wyjątkowy mikroklimat.

6 sposobów, jak oczyścić powietrze w domu za pomocą roślin

Zastanawiasz się, jakie rośliny pełnią rolę naturalnych oczyszczaczy powietrza? Prezentujemy listę sześciu roślin, które doskonale spełniają tę funkcję. Znajdziesz wśród nich rośliny wyłącznie liściaste, jak i kwitnące. Okazuje się, że kwiaty oczyszczające powietrze spełniają swoją rolę równie dobrze.

Nefrolepis wyniosły (paprotka)Pod skomplikowaną nazwą nefrolepisa wyniosłego kryje się nasza poczciwa paprotka. Swego czasu paprocie były jednymi z najczęściej hodowanych roślin w polskich mieszkaniach. Paprotka jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a co najważniejsze – pochłania szkodliwy dla zdrowia formaldehyd.

Bluszcz pospolityPozostając w klimacie najpopularniejszych roślin domowych, również i bluszcz cieszył się niegdyś sporą popularnością. Obecnie częściej widuje się go na zewnętrznych ścianach budynków lub drzewach, ale ze względu na właściwości oczyszczające powietrze, warto go mieć także w domu. Tak jak paprotka, tak i bluszcz pochłania niebezpieczny formaldehyd.

SkrzydłokwiatSkrzydłokwiat zawdzięcza swoją nazwę pięknym kwiatom, które przypominają kształtem rozłożyste skrzydła. Jeśli kochasz rośliny, z pewnością docenisz urok błyszczących, soczyście zielonych liści skrzydłokwiatu o skórzastej strukturze. Pochłaniają one benzen i aceton, który znajduje się w rozpuszczalnikach i produktach kosmetycznych.

Dracena obrzeżonaDracena to charakterystyczne drzewko o stosunkowo grubej, zdrewniałej łodydze i długich liściach tworzących pióropusze. Uniwersalny wygląd tej rośliny sprawia, że nadaje się ona do każdego wnętrza. Dracena jest nie tylko ładna, ale również pożyteczna, gdyż pochłania formaldehyd, a także ksylen oraz trójchloroetylen (obecne m.in. w materiałach drukarskich, spalinach samochodowych i dymie papierosowym).

Kwiaty oczyszczające powietrze – chryzantemy i begonieWśród roślin oczyszczających powietrze dominują egzemplarze liściaste, ale istnieją także rośliny kwitnące, które równie dobrze radzą sobie z pochłanianiem trujących związków chemicznych. Należą do nich m.in. chryzantemy i begonie. Chryzantemy, czyli inaczej złocienie wielokwiatowe, mają zdolność pochłaniania dużej liczby najbardziej niebezpiecznych związków: benzenu, formaldehydu, ksylenu, toluenu czy amoniaku. Z kolei urocze begonie oczyszczą powietrze z benzenu i toluenu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki