Zdążyć przed grypą

i

Autor: Shutterstock

Senior Dolnośląski. Sezon grypowy w pełni

2015-11-27 3:00

Na największe ryzyko powikłań zachorowania na grypę narażone są dzieci poniżej drugiego roku życia i osoby starsze powyżej 65. roku życia. W tych grupach występuje też największa śmiertelność.

Szczepienie ochroni przed zachorowaniem

Grypa jest ostrą chorobą wywołaną zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na grypę choruje od 330 do 990 mln osób, a z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet milion osób.

Jak można się zarazić

Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową oraz przez zanieczyszczoną kropelkami wydzieliny skórę i przedmioty codziennego użytku. Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 7 dni, jej objawy pojawiają się nagle zazwyczaj pod postacią wysokiej gorączki, bólu mięśni, stawów i głowy, dreszczy, osłabienia oraz złego samopoczucia. Pojawia się suchy kaszel, ból gardła, niekiedy uczucie blokady nosa i niewielki katar. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w czasie 3-7 dni, kaszel może utrzymywać się dłużej.

Grypie można zapobiec

Leczenie grypy jest najczęściej tylko objawowe. Zalecane jest też przyjmowanie dużej ilości płynów, pozostawanie w łóżku, izolowanie chorego od innych (np. współdomowników).

W zapobieganiu zachorowaniom na grypę bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny: unikanie kontaktu z osobą chorą, zasłanianie ust chusteczką podczas kaszlu i częste mycie rąk.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Swoista odpowiedź organizmu na szczepionkę rozwija się zwykle w ciągu 7-10 dni, a utrzymuje się do ok. 12 miesięcy od szczepienia. Ze względu na zdolność szybkiej mutacji wirusa grypy i jego znaczną zmienność antygenową konieczne jest coroczne opracowywanie nowych szczepionek aktywnych wobec podtypu wirusa, który może być odpowiedzialny za zakażenie w danym sezonie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki