Domowe sposoby na osy! Jak walczyć z osami?

2014-07-22 16:00

Osy gryzące gdzie popadnie potrafią zepsuć nawet najlepszą zabawę na świeżym powietrzu. Jak zapobiegać i nie dać się pokąsać ?

Osy są o wiele bardziej agresywne, niż pszczoły i mogą nas użądlić nawet kilka razy. Ich ukąszenia są  groźne przede wszystkim dla osób uczulonych na jad owada. Zawiera on silne alergeny: histaminę, serotoninę a także enzymy. Osa nie pozostawia żądła ale wpuszcza do skóry mocny jad. U osób, którym jad owadów jest „obojętny”, typowe reakcje po ukąszeniu to rumień obrzęk, ból pieczenie, które utrzymują się do 48 godzin. U osób uczulonych na jad osy może pojawić się obrzęk śluzówek warg, języka, krtani i powodować trudności w oddychaniu. Niezbędne jest wówczas szybkie leczenie, aby uniknąć wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicę przełyku - grozi uduszeniem. Osy drażnią gwałtowne ruchy, perfumy lub jaskrawe kolory.

Ryzyko ukąszeń możemy jednak zminimalizować, używając odstraszaczy naturalnych bądź chemicznych. Te owady nie znoszą zapachu olejków eterycznych, zwłaszcza goździkowego, eukaliptusowego i cytrynowego.

Aby zapobiec zakażeniu ugryzienia bakteriami, należy przemyć miejsce ugryzienia wodą z mydłem, spirytusem salicylowym czy wodą utlenioną. Aby zmniejszyć ból i obrzęk wokół miejsca ugryzienia można zastosować zimny okład. Aby zmniejszyć aktywność silnie zasadowego jadu osy, można go zobojętnić za pomocą okładu z octu lub soku cytrynowego.

Na miejsce użądlenia trzeba położyć okład z octu lub kilku kropel cytryny.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki