pieniądze radość wygrana

i

Autor: Shutterstock

Sprawdź, z kim będziesz współpracować

2017-11-06 1:00

Rozpoczynając współpracę zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo - zawsze weryfikuj umowy oraz wiarygodność twojego kontrahenta.

Warto, aby ustalone wcześniej warunki czy uzgodnienia sporządzić w formie pisemnej. Jeżeli dokumenty dotyczące współpracy przygotowuje druga strona umowy lub kontraktu, dobrze zapoznaj się z nimi za nim cokolwiek podpiszesz! Sprawdź, czy przygotowana umowa zabezpiecza twoje interesy jako wierzyciela! Prawidłowo przygotowana umowa pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji finansowych.

Kolejnym krokiem przed zawarciem umowy jest sprawdzenie wiarygodności kontrahenta, z którym ją zawierasz.

Podstawowym źródłem informacji są bezpłatne rejestry CEIDG, KRS oraz Portal Podatkowy:

* CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, w której znajdują się informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.
Wystarczy wpisać nr NIP, by uzyskać potrzebne dane.

* KRS to Krajowy Rejestr Sądowy. Znajdują się tu informacje o przedsiębiorcach, stowarzyszeniach, innych organizacjach społecznych i zawodowych, fundacjach oraz samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, a także dłużnikach niewypłacalnych.
Wystarczy wpisać nr NIP.

* Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy kontrahent jest aktywnym podatnikiem VAT. Dokonasz tego na Portalu Podatkowym.
Wystarczy wpisać nr NIP.

Teraz przejdź do sprawdzenia historii płatniczej kontrahenta. Chodzi nie tylko o długi i zaniedbania. Coraz częściej inne współpracujące firmy przekazują pozytywne opinie. Jeśli się z nimi zapoznasz, pozytywnie wpłynie to na rozpoczęcie waszej współpracy.

Tego typu informacje możesz pozyskać z kilku źródeł: 
* Bazy BIG,
* Giełd Wierzytelności,
* Portali branżowych, które są dodatkowym i cennym źródłem wiedzy.

W zależności od kwoty transakcji weryfikację możesz poszerzyć też o podmioty powiązane -możesz sprawdzić członków zarządu, prokurentów występujących w innych podmiotach, dokonać weryfikacji ruchomości, nieruchomości czy praw majątkowych.

Co daje przedsiębiorcy systematyczna weryfikacja kontrahenta?
* Chroni przed nieuczciwym przedsiębiorcą/kontrahentem,
* Wspiera w negocjacjach handlowych,
* Zapobiega zatorom płatniczym i utracie płynności finansowej,
* Pewność, że za wystawione faktury otrzyma środki w uzgodnionym terminie.

Warto zlecić weryfikację kontrahenta wyspecjalizowanej firmie. Dostaniesz raport handlowy, który będzie zawierał nie tylko podstawowe dane oraz historię płatniczą, ale także informacje o aktywności podmiotu w sieci, o zgodności proponowanej oferty z zawieraną umową, rekomendację do zawarcia umowy współpracy oraz do sprzedaży towarów czy usług z odroczonym terminem płatności.

Niestety dane są niepokojące, ponieważ tylko 42 proc. firm czasami sprawdza wiarygodność swoich przyszłych kontrahentów przed podpisaniem umowy, a 27 proc. nie robi tego wcale!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +

722 33 55 33
722 33 55 44

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki