ŚRODKI WZIEWNE (KLEJE) - działanie, objawy. PORADNIK RODZICA: Co powinieneś wiedzieć o narkotykach

2011-07-12 14:00

Jakie zgrożenia niosą ze sobą narkotyki? Jak szybko można się uzależnić? Jakie są skutki wdychania środków wziewnych, tzw. klejów? W PORADNIKU RODZICA odpowiadamy na te pytania. Sprawdź co może grozić dziecku na wakacjach.

ŚRODKI WZIEWNE (KLEJE)

OPIS, działanie:

Wdychanie różnego rodzaju rozpuszczalników i klejów rozpowszechnił się w USA na początku lat '60 wśród dzieci i młodzieży ze środowisk biedniejszych. W Polsce również sięgają po nie dzieci i młodzież, ponieważ są łatwo dostępne i tanie. W każdym domu zjadzie się mocny klej lub rozpuszczalnik do farb czy lakierów. Substancjami aktywnymi w środkach wziewnych są związki chemiczne, m.in. benzen, aceton, ksylen, acetan amylu, chlorek metylenu. Substancje te już po kilku wdechach są wchłaniane do układu krwionośnego i powodują silną euforię.

Patrz też: Narkotyki - PORADNIK RODZICA. SPIS artykułów

OBJAWY zażycia:

- silna euforia, fantazjowanie
- omamy, halucynacje, zamglone widzenie
- nadwrażliwość na światło
- dzwonienie w uszach, bóle głowy
- spowolnienie, niezborność ruchowa
- nieregularny oddech i szybkie bicie serca
- zapalenie spojówek
- katar lub krwawienie z nosa, kichanie, kaszel

Należy zwrócic uwagę na tubki z klejem, małe puszki, chusteczki nasączone jakąś substancją, silny zapach rozpuszczalnika. Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środków wziewnych: uzależnienia od tych środków objawiają się stanem zespołu abstynenckiego, czyli drażliwością, zabirzeniami snu oraz łaknienia. Długotrwałe odurzanie się substancjami wziewnymi prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby, a nawet szpiku kostnego. Może także prowadzić do anemii. Pjawiają się także zaburzenia pamięci i intelektu związane z uszkodzeniami mózgu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki