Stalingrad - piekło na ziemi!

2014-01-20 3:00

Bitwa o Stalingrad to jedna z największych operacji strategicznych II wojny światowej. Zakończyła się wielką klęską Niemców, ale olbrzymie straty poniosły obie strony.

Celem wojsk niemieckich było zdobycie Stalingradu, który był ważnym ośrodkiem przemysłowym. Zadanie to Hitler powierzył gen. Friedrichowi von Paulusowi i dowodzonej przez niego 6. Armii. Wspomagali ją sojusznicy III Rzeszy - Rumuni, Włosi i Węgrzy. Obroną Stalingradu kierował dowodzący 62. Armią gen. Wasilij Czujkow, specjalista od walki w mieście.

Wojna szczurów

Bitwa rozpoczęła się 23 sierpnia 1942 r. W ciągu 14 godzin samoloty Luftwaffe zrzuciły na miasto około tysiąca ton bomb, zamieniając je w morze ruin.

Pierwsze jednostki 6. Armii dotarły do granic miasta 25 sierpnia, natychmiast przechodząc do ataku. Po kilkudniowych walkach armia Paulusa została wsparta 4. Armią pancerną gen. Hermana Hotha. Nad miastem bez przerwy świszczały rakiety. Ponieważ wobec gruzów czołgi były bezradne, Niemcy opanowali taktykę walk ulicznych, nazwaną "wojną szczurów". Były to starcia na małe odległości często kończące się walką wręcz. W ulicznym boju używano głównie granatów, karabinów i noży. Lały się strumienie krwi. Budynki szturmowano z kanałów czy skacząc z dachu na dach. Szczególną rolę odgrywali radzieccy snajperzy, którzy polowali na wroga zza resztek murów. To oni zadawali agresorowi największe straty. Jednak Niemcy mimo ponoszonych strat zaciekle spychali radziecką armię w stronę Wołgi. W końcu po kilku tygodniach zmagań opanowali

ok. 90 proc. powierzchni miasta.

Rosyjskie uderzenie

19 listopada 1942 r. siły radzieckie rozpoczęły operację "Uran". Najpierw radzieckie czołgi przebiły się przez posterunki rumuńskiej 3. Armii i połączonych z nią Włochów. Następnego dnia wojska Frontu Stalingradzkiego przedostały się na południe od miasta i 22 listopada połączyły się z radzieckimi oddziałami nacierającymi z północy i z zachodu. Ok. 290 tys. niemieckich żołnierzy znalazło się w pułapce. Hitler nie pozwolił Paulusowi na wyrwanie się z okrążenia. Żołnierzom Wehrmachtu stopniowo zaczęło brakować paliwa, amunicji i żywności.

Zobacz też: Na bój, Polacy,na święty bój!

10 stycznia 1943 r., po odrzuceniu przez Niemców kolejnej propozycji kapitulacji, Rosjanie przystąpili do ostatecznego ataku. 31 stycznia Paulus podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji i poddał się Rosjanom. Walki w stalingradzkim kotle trwały do 2 lutego 1943 r. W sumie zginęło ok. 750 tys. żołnierzy niemieckich i 500 tys. radzieckich. Bitwa o Stalingrad była przełomowym wydarzeniem II wojny światowej. Pokonany w niej Wehrmacht nie odniósł już żadnego strategicznego zwycięstwa. Natomiast Armia Czerwona rozpoczęła marsz na Berlin.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki