Super Fokus. Nosorożec to zabójca! Kiedy atakuje?

2014-07-17 4:00

Wygląda na powolne i wyjątkowo spokojne zwierzę, ale tak naprawdę to jeden z najgroźniejszych zabójców w Afryce. Rocznie zabija więcej ludzi niż tygrysy i lamparty. Nosorożec atakuje, kiedy poczuje zagrożenie i rozpędza się wtedy nawet do 50 km/h

Prowadzą nocny tryb życia, mają kiepski wzrok, ale za to świetny węch i słuch. Tak oceniają zagrożenie, a ich reakcja jest nieprzewidywalna. Tuż przed atakiem nosorożce "pofukują" - to znak, żeby uciekać, co sił w nogach. Te zwierzęta szczególnie gwałtownie reagują na głośne dźwięki, jak krzyk czy strzał.

Żyją głównie samotnie, a w zależności od gatunku (jest pięć) lubują się w otwartych przestrzeniach lub buszu. Mieszkają w Afryce (nosorożec afrykański czarny i biały) i Azji Południowo-Wschodniej (nosorożec indyjski pancerny, jawajski i sumatrzański). Co ciekawe, czarny i biały wcale nie różnią się kolorem, bo oba są w kolorze siwoziemistym. Różnią się za to budową. Biały nosorożec, największy przedstawiciel gatunku, ma kwadratową szczękę i waży średnio 3000 kg, czarny trzy razy mniej i ma szczękę w kształcie litery V. Czarny żyje też krócej niż biały o 10-15 lat, średnio 30-40 lat.

Mimo potężnej budowy ciała nosorożce są zaskakująco zwinne. Rozpędzają się do 45-50 km/h i w biegu bez trudu zmieniają kierunki, a nosorożec czarny potrafi się wspiąć na 2700-metrową górę. Są roślinożercami - jedzą trawy, gałęzie krzewów i pędy roślin. Przy takiej masie ciała zajmuje im to niemal połowę życia. Uwielbiają wylegiwać się w cieniu, ale zawsze w pobliżu wody. To miłośnicy błotnych kąpieli, które zapewniają im ochronę przed insektami i przegrzaniem ciała.

Skóra nosorożców jest bardzo gruba, podzielona na charakterystyczne płyty wyglądające jak pancerz. W okolicy nosa znak szczególny - rogi. Jeden znajduje się na kości nosowej, a drugi, mniejszy (nie występuje u wszystkich sztuk) na kości czołowej. To przez rogi nosorożce są na skraju wyginięcia. Wykorzystuje się je do produkcji leków medycyny wschodniej i cennych rękojeści sztyletów w krajach arabskich. Nosorożce mają szansę na przeżycie jedynie w rezerwatach i parkach narodowych.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki