Święta

i

Autor: GettyImages

Świąteczne przygotowania 2021. Jak zabezpieczać się przed bólem kręgosłupa?

2021-12-10 12:22

Specjaliści ostrzegają, że przedświąteczne sprzątanie jest jedną z najczęstszych przyczyn domowych kontuzji! Ten – wydawałoby się – obowiązkowy punkt na naszej liście rzeczy do zrobienia przed Świętami Bożego Narodzenia, okazuje się groźny dla naszego zdrowia. Istnieją zalecenia, dotyczące tego gorącego okresu, które w prosty sposób pozwolą zapobiec bólom kręgosłupa. Sprawdź, jak szykować się do Świąt przy jednoczesnym dbaniu o swoje zdrowie!

Podstawowa zasada to po prostu zwolnij! Wszystkie ruchy jakie wykonujemy czy to podczas sprzątania, czy np. dźwigania zakupów - róbmy spokojnie, bez pośpiechu. Gwałtowne i szybkie ruchy powodują, że organizm nie reaguje na siły, jakim się poddajemy i w ten sposób bardzo łatwo o poważne kontuzje. Dźwigając ciężkie zakupy czy podnosząc przedmioty zapominamy o podstawowym elemencie wspomagającym układ ruchowy: napięciu mięśni, zwłaszcza brzucha i mięśni pośladkowych, które odciążają nasz układ ruchowy – wyjaśnia fizjoterapeuta Damian Wiśniewski.  

Nawet sprzątanie może by dla nas szkodliwe! Żeby tego uniknąć, postaraj się dopasować odkurzacz w taki sposób, aby długość rury nie zmuszała nas do ciągłego pochylania się. Najgorsza pozycja do odkurzania to taka, w której nasze nogi są złączone – jak do pozycji zgięciowej. Jest ona bardzo niekorzystna i powoduje duże obciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Najlepiej stanąć w lekkim rozkroku, na lekko ugiętych nogach i przenosić ciężar ciała podczas odkurzania z nogi na nogę, bez obciążania kręgosłupa – wyjaśnia ekspert.

Specjaliści od zdrowia fizycznego zwracają uwagę na proces rozwieszania firanek. Powinniśmy zastosować się do ich rad, w celu uniknięcia dodatkowych bóli w okresie świątecznym. Tam, gdzie nie jesteśmy w stanie sięgnąć – nie wyciągajmy się na siłę. Weźmy stołek czy drabinę, aby ułatwić sobie zadanie i uchronić się przed potencjalną kontuzją. Należy pamiętać, że wyciąganie rąk ponad swoje fizjologiczne możliwości – to szybka droga do przeciążeń szyi i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wspomniany stołek czy drabina będzie dla kręgosłupa sporym odciążeniem i umożliwi nam trzymanie rąk na optymalnej wysokości – czyli w okolicach klatki piersiowej i głowy – radzi ekspert.

Długie godziny spędzane w kuchni stanowią wyzwanie dla naszego organizmu. Pamiętajmy o tym, aby podczas gotowania możliwie wygodnie siedzieć lub stać. Niezbędne jest również robienie sobie odpowiednich przerw, żeby nie przemęczać organizmu. Weźmy mały taboret czy skrzynkę i podstawmy pod jedną nogę tak, aby mogła ona odpocząć. Po jakimś czasie zróbmy to samo z drugą stroną – w ten sposób będziemy odciążać kręgosłup w pozycji stojącej, jednocześnie nie przerywając swoich zadań.

Przy ubieraniu poszczególnych partii choinki także powinniśmy pozostać uważni, na sygnały dawane nam przez ciało. Zbytnie wyciąganie się aby na czubek choinki założyć gwiazdę, czy też schylanie się w celu przyozdobienia dolnej partii choinki – mogą skutkować bólami kręgosłupa. Jeśli chodzi o dolne partie choinki to zdecydowanie rekomenduje klęknąć na jedno kolano, pod które podłożymy sobie np. poduszkę bądź po prostu usiąść w siadzie prostym czy po turecku. W przypadku górnych partii choinki – to podobnie jak z myciem okien czy wieszaniem firanek – warto wesprzeć się drabiną czy stołkiem, aby nie wyciągać rąk i kręgosłupa poza swoje fizjologiczne możliwości – radzi fizjoterapeuta.

Czas otwierania prezentów, na który wszyscy tak długo czekamy, nie jest tylko ogromną przyjemnością. Według specjalistów, on również może przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych! Zbyt gwałtowne ruchy: kucanie, wstawanie, skręty przy kucnięciu – to wszystko może doprowadzić do nadwyrężeń i kontuzji w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Podczas kucania i wstawania pamiętajmy o ważnej roli mięśni brzucha i pośladków, które wspomagają układ ruchowy przy tego typu aktywnościach – dodaje ekspert.

Okres przedświąteczny oraz same Święta są czasem wzmożonej pracy fizycznej, przede wszystkim dla gospodyń domowych. Musimy jednak pamiętać, aby na barki nie nakładać sobie zbyt dużo pracy. Kalkulujmy plany tak, aby nie tylko wystarczyło nam czasu, ale żeby również nasze ciało było w stanie podołać zadaniom do spełnienia. Podczas samej pracy, koniecznie pamiętajmy o robieniu sobie wystarczająco długich przerw, a po jej zakończeniu zapewnijmy sobie zasłużony odpoczynek!

Róbmy sobie przerwy, po każdej godzinie wykonywania różnych czynności usiądźmy na 5-10 minut, odpocznijmy, złapmy oddech, zregenerujmy się przez chwilę. To bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego jak i ogólnego well beingu […] W domu świetnie się sprawdzi gorąca kąpiel z olejkami – wysoka temperatura wpływa rozluźniająco na mięśnie, a aromat koi zmysły. Możemy skorzystać z mat masujących czy do akupresury – w domowym zaciszu poczujemy się jak w gabinecie masażu, usprawniając krążenie krwi i poprawiając ukrwienie mięśni.  Działanie to przyczyni się do rozluźnienia napięcia mięśniowego i odczuwania odprężenia całego ciała. W efekcie redukowane są dolegliwości bólowe, a z organizmu uwalniane są endorfiny, poprawiające samopoczucie. Jeśli mamy możliwość i ochotę wyrwać się z domu, to świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z sauny, basenu bądź profesjonalnego masażu. A na przejedzenie nie ma nic lepszego niż aktywny spacer, dzięki któremu spalimy kalorie i jednocześnie odprężymy ciało i umysł!  – przekonuje ekspert.

Źródło: materiały prasowe

Sonda
Lubisz oglądać świąteczne wydania swoich ulubionych programów?
W formie 24: które tłuszcze są wartościowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki