Święconka koszyczek ze święconką

i

Autor: Emilia_Baczynska / Pixabay Co włożyć do koszyczka ze święconką, a czego nigdy nie wkładać? Sprawdź!

Wielkanoc 2023

Tego nie wkładaj do koszyczka ze święconką na Wielkanoc. Przysporzysz sobie problemów i ściągniesz pecha. Czego nie wkładać do wielkanocnego koszyczka?

2023-04-07 8:31

Czego nie powinno wkładać się do koszyczka ze święconką na Wielkanoc? Wiele osób nie wie, jakie produkty powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. W dzisiejszych czasach lądują w nim praktycznie wszystkie produkty symbolicznie związane z Wielkanocą, a nawet alkohol. Również nie wszystkie słodycze mogą znaleźć się w święconce. Wyjaśniamy, jakich produktów nie należy wkładać do wielkanocnego koszyczka ze święconką.

Czego nie powinno wkładać się do koszyczka ze święconką? Możesz ściągnąć na siebie gniew

Wiele osób zapomina, że koszyczek ze święconką ma wymiar przede wszystkim religijny i każdy produkt posiada swoją symbolikę. Do święconki nie wkładamy wszystkiego co zamierzamy podać na wielkanocnym stole. Złym pomysłem jest wkładanie tam alkoholu. Niektórzy również zamiast baranka umieszczają w święconce zająca z czekolady. To dość poważny błąd. W tradycji chrześcijańskiej Baranek Boży jest bardzo ważny i jest kluczowym elementem celebracji święta Paschy. Symbolizuje śmierć Jezusa na krzyżu. Z kolei zajączek wielkanocny pochodzi prawdopodobnie z tradycji pogańskiej. Zając czczony był przez Celtów oraz Słowian, którzy podczas nadchodzącej wiosny obchodzili Jare Gody. Aktywne o tej porze roku zające stały się symbolem odradzającej się przyrody. Również w zająca przemieniała się anglosaska bogini wiosny - Eostre. Chrześcijaństwo przejęło wiele symboli i obrzędów z religii pogańskich, a zajączek ma symbolizować grzeszników przyjmujących pokutę. Jednak do koszyczka ze święconką powinien trafić baranek, nie zajączek. 

Zobacz także: Naturalne farbowanie jajek. Pomysł na przecudne pisanki, które zjesz ze smakiem

Co powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką na Wielkanoc? Lista produktów

  • chleb - symbol ciała Chrystusa,
  • jajka - symbol nowego życia, 
  • wędlina - symbol dostatku i dobrobytu,
  • sól - symbol oczyszczenia,
  • baranek z cukru lub ciasta
  • chrzan - symbol siły fizycznej. 
Sonda
Chodzisz ze święconką do kościoła w Wielkanoc?
Akademicki Jarmark Wielkanocny na Politechnice Bydgoskiej
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki