Triduum Paschalne 2016. Co to jest? Kiedy obchodzimy?

2016-02-29 16:49

Co to jest Triduum Paschalne. Jak je obchodzimy? Kiedy wypada? Sprawdź szczegóły na Se.pl.

Najważniejszą częścią Wielkiego Postu jest WIELKI TYDZIEŃ. Zaczyna się on od niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Tradycyjnie nazywa się ją NIEDZIELĄ PALMOWĄ. Tego dnia, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, święcone są palmy.

roczystości zaczynają się od czwartku przed Wielkanocą. W WIELKI CZWARTEK Kościół przypomina o ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami. W wielu kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg wybranym wiernym przez księdza. Ten dzień też pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i komunii świętej. Po uroczystej mszy świętej, najświętszy sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy. W wybranym miejscu w kościele wierni mogą adorować Jezusa do Wielkiego Piątku.
WIELKI PIĄTEK jest jedynym dniem w roku, podczas którego nie jest odprawiana msza św. W kościołach odbywa się tylko nabożeństwo Adoracji Krzyża, podczas którego wszyscy wierni mogą ucałować krucyfiks z Jezusem. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do udekorowanego grobu Pańskiego.  WIELKA SOBOTA to czas na tradycyjne święconki. W kościołach święcone są koszyczki z chlebem, wędliną, pisankami, solą, pieprzem i wielkanocnym barankiem. Święconkę zjada się dopiero podczas śniadania w wielkanocną niedzielę. W sobotę po zmroku odprawiana jest najbardziej uroczysta msza w katolickim kalendarzu. Tzw. WIGILIA PASCHALNA kończy czas Wielkiego Postu. W kościołach znów rozbrzmiewa radosne: Alleluja.

Obrzędy WIELKANOCNEJ NIEDZIELI rozpoczynają się o świcie. Z kościołów wyruszają strojne procesje i biją dzwony na znak zmartwychwstania Jezusa. Kończy się czas pokuty i wyrzeczeń a rozpoczyna okres radości ze zwycięstwa Jezusa nad szatanem i śmiercią.

Zobacz też: Zmiana czasu z zimowego na letni już w Wielkanoc

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki