upał, słońce

i

Autor: "Super Express"

Uczulenie na słońce, czyli pokrzywka słoneczna. Jak sobie z nią radzić?

2014-08-03 18:41

Uczulenie na słońce bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy, że promienie słoneczne ledwo cię musną, a już jesteś zasypana swędzącymi bąblami. Czerwone plamy i pęcherze to także objaw, że masz alergię na słońce. Jak sobie radzić z uczuleniem na słońce?

Alergia na słońce - kto jest w grupie ryzyka? Jak uczulają promienie słoneczne?

Słońce częściej uczula kobiety niż mężczyzn, a alergia pojawia się w wieku 20-35 lat. Duża grupa uczulonych to ludzie wrażliwi także na inne alergeny ( na przykład na pokarmy, pyłki roślin, trawy, kurz czy nawet leki). Ten rodzaj alergii jest nazywany pokrzywką słoneczną (świetlną).

Jak objawia się uczulenie na słońce?

Podczas alergii na słońce na ciele pojawiają się pęcherze, które przypominą bąble po oparzeniu pokrzywą - stąd właśnie nazwa choroby. Pęcherze mocno swędzą, utrzymują się przez kilka godzin i znikają, nie pozostawiając żadnych śladów. Najczęściej uczula słońce plaż Morza Śródziemnego, ale i słońce nad Bałtykiem potrafi wywołać alergię. Jeżeli jesteś nadwrażliwa na promienie UV-B, bąble pojawiają się tam, gdzie słońce może bez problemu operować - na dekolcie, rękach i nogach. 

Gdy natomiast uczulają Cię promienie UV-A, pokrzywka może pojawić się także w pochmurne dni. Te promienie przenikają też przez szyby (uważaj więc w czasie jazdy samochodem) i przez ubranie. Bąble wystąpują na całym ciele. Lekarze odnotowali, że coraz częściej  trafiają do nich pacjenci nadwrażliwi  na oba rodzaje  promieniowania. Co więcej, u niektórych pokrzywka pojawia się także po ekpozycji na sztuczne oświetlenie. Choroba potrafi utrzymywać się bardzo długo (nawet około pięciu lat), a niekiedy nawet całe życie.

Zobacz także: Czerniak - jak powstaje i jak rozpoznać raka skóry

Jak leczyć pokrzywkę słoneczną? Czym zwalczyć uczulenie na słońce?

Leczenie pokrzywki słonecznej jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dostępne dotąd metody działają wyłącznie objawowo. Gdy masz alergię na promienie UV-A mogą ci pomóc kremy z wysokimi filtrami (50 albo nawet 100) i unikanie słońca, zasłanianie ciała przewiewnymi materiałami. Podczas wysypu swędzących bąbli ulgę przyniosą leki steroidowe i przeciwhistamionowe.

Pomoc z natury też bywa skuteczna. Ból i swędzenie szybciej minie, gdy skórę obłożysz lub będziesz nacierać schłodzonym i przekrojonym pomidorem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki