Udar mózgu - jak ratować człowieka

2010-04-06 6:23

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz jego pierwsze objawy, naprawdę możesz uratować komuś życie. Liczy się każda chwila!

Dwa oblicza: krwotok lub niedokrwienie

Przyczyną udaru są zaburzenia krążenia krwi w mózgu. W większości (80 proc.) przypadków wywołany jest niedokrwieniem, czyli nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Do niedokrwiennego udaru mózgu dochodzi, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zaczopuje (zatka) wnętrze naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Rzadziej, bo tylko w 20 proc. przypadków, zdarza się krwotoczny udar mózgu. Polega on na tym, że z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew wylewa się bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdującej się pomiędzy mózgiem a czaszką. Krew poza naczyniami całkowicie niszczy tkanki, z którymi się styka.

Walka z czasem: najpierw ocenić zniszczenia

Ten, kogo dopadł udar mózgu, powinien trafić jak najszybciej na oddział neurologiczny, dysponujący tomografem komputerowym, aby w ciągu 3 godzin otrzymać specjalistyczną pomoc. Badanie tomograficzne jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zobaczyć obszar mózgu dotknięty choroba i określić jej rodzaj.

Działaj natychmiast

Udar mózgu dopada bez ostrzeżenia. Ktoś rozmawia, śmieje się, wykonuje codzienne prace domowe i nagle chwyta się za głowę lub traci równowagę, jakby się potknął. Czasem upada, niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. Nie lekceważ takich symptomów, bo mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Nie wszystkie objawy udaru muszą wystąpić jednocześnie. Zawsze zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki