Voodoo i mój eks

2012-05-17 4:00

Parę miesięcy temu rozstałam się ze swoim partnerem. Niestety, on nie przyjmuje tego do wiadomości. Od wspólnych znajomych wiem, że kupił w sieci laleczkę voodoo i chce się na mnie zemścić. Naprawdę się boję. Czy może mi zrobić krzywdę?

Radzi Klaudia Klukowska trener umiejętności psychospołecznych:

Jeśli chodzi o sprzedawane w sieci laleczki voodoo, to ich działanie sprowadza się raczej do mściwej satysfakcji kupujących niż do zamierzonych rezultatów. Jak wykazały badania psychologiczne, choroby czy śmierć sprowadzane przez laleczkę mogły mieć miejsce, o ile przyszła ofiara faktycznie wierzyła w ich magiczną moc. Działał tu tzw. efekt nocebo, z którym mamy do czynienia, gdy nasze destrukcyjne myśli zaczynają nam szkodzić. W tym wypadku to jednak nie narzędzie jest ważne, ale zamiary byłego partnera. Nie mogę ci odpowiedzieć na pytanie, czy mężczyzna jest zdolny, czy nie do wyrządzenia realnej krzywdy. Jego obsesyjne zachowanie, niemożność pogodzenia się z rozstaniem oraz chęć zemsty z pewnością dają powody do niepokoju. Nie lekceważ tego. Opowiedz o zaistniałej sytuacji bliskim. Jeśli czujesz się zagrożona, możesz zgłosić sprawę policji. Uporczywe nękanie, czyli stalking, od niedawna określane jest przez kodeks karny i podlega karze.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE