ciąża

i

Autor: Getty images W 23 tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy – jego obwód przy średniej wadze przyszłej mamy, może wynosić od ok. 80 do 90 cm.

W czasie pandemii koronawirusa wzrosła liczba depresji poporodowych! Niepokojące dane

2021-07-28 14:01

Pandemia koronawirusa ma gigantyczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Z jednej strony od wielu miesięcy żyjemy w strachu o zdrowie swoje i swoich bliskich, a wielomiesięczny lockdown ograniczył kontakty międzyludzkie. Najnowsze badania wskazują, że w okresie pandemii narósł problem obniżonego nastroju i lęku u kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka: - badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Alberta w Kanadzie donoszą o prawie trzykrotnym wzroście obniżenia nastroju i lęku kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka, - te przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu „Przystanek Mama” wskazują, że w Polsce problem również narasta i można zauważyć kilkuprocentowy wzrost tych problemów w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem wielu kobiet. To normalna reakcja na ważne życiowe wydarzenie. Większość mam w tym okresie radzi sobie z obniżonym nastrojem przy wsparciu bliskich. Zdarza się jednak, że kobiety ignorują pierwsze symptomy depresji albo opóźniają szukanie pomocy, ponieważ obawiają się opinii innych, wstydzą się lub czują się winne, że nie czerpią radości z bycia matką. Kiedy stan gorszego samopoczucia psychicznego nie mija, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty, psychiatry). Pomocnym narzędziem badania stanu emocjonalnego kobiety może być Formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Jest to badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej.

Im wcześniej rozpoznana jest depresja okołoporodowa, tym szybciej przebiega jej leczenie. Nieleczona depresja to przedłużające się cierpienie matki, trudności w nawiązywaniu więzi z dzieckiem i możliwy negatywny wpływ na rozwój dziecka i na całą rodzinę.

Depresja poporodowa występuje stosunkowo często - dotyka od ok. 13 do 30 proc. kobiet po narodzinach dziecka i stanowi poważny problem zdrowotny. Według WHO znajduje się w czołówce chorób występujących na całym świecie. W wielu przypadkach zachorowanie na depresję poporodową może wynikać z braku właściwego rozpoznania depresji rozpoczynającej się już w czasie ciąży. Ostatnie badania dowiodły, że co najmniej jedna trzecia przypadków „depresji poporodowej” rozpoczyna się w czasie ciąży lub jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Warto podkreślić, że depresja nie powinna być powodem do wstydu. To choroba, którą można wyleczyć.

Centrum Medyczne „Żelazna” w partnerstwie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich pt. „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym”.

Celem projektu jest:

- zwiększenie świadomości społecznej na temat depresji poporodowej poprzez prowadzenie działań profilaktycznych,- wzrost odsetka kobiet z wcześnie wykrytą depresją poporodową na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego.  

Z 3 dostępnych w programie bezpłatnych konsultacji psychologicznych może skorzystać kobieta, która spełnia następujące kryteria:

- mieszka na terenie województwa mazowieckiego lub łódzkiego,- jest w okresie poporodowym (do roku po urodzeniu dziecka),- na podstawie formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który został wypełniony wspólnie z położną/pielęgniarką POZ podczas wizyty patronażowej (w placówce POZ, która realizuje nasz program) albo samodzielnie na stronie programu (Test dla Mam), uzyskała wynik 12 punktów.Kobiety spełniające powyższe kryteria mogą kontaktować się z infolinią (tel. 22 255 98 56 lub 660 453 597) od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00.

Większość konsultacji psychologicznych odbywa się w formie online.

Pogrzeb Eugenii Herman

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają