WIELKANOC 2013: ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE. Najlepsze wielkanocne oferty. Część I.

2013-02-25 13:41

WIELKANOC to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca ( wypada pomiędzy 21 marca a 25 kwietnia ). W tym roku będzie to 31 marca. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak wiele jest zwyczajów i tradycji WIELKANOCNYCH. Zobaczcie sami.Niestety tradycja zanika. Zaledwie niektóre z dawnych zwyczajów są wciąż żywe. Większość odeszła już w zapomnienie. Postaramy się je przypomnieć. A może Wy znacie inne? Podzielcie się tym w komentarzach.

Palemki. Robione z różnych gałązek, ozdabiane piórkami miały przynosić szczęście domownikom. Lekko biło się nimi domowników aby zapewnić im szczęście przez cały rok.  Poświęcone i włożone do wazonu czy zatknięte za obraz miały chronić mieszkanie i domowników.
Świąteczne porządki. Nie chodzi tutaj tylko o praktyczną stronę utrzymania domostwa w czystości. Wraz ze świątecznymi porządkami wymiatamy zimę oraz wszelkie zło i choroby jakie mogą być z nią związane.
Topienie Judasza. Miało miejsce w Wielką Środę. Chłopcy wykonywali kukłę ze słomy, którą wleczono na łańcuchu po okolicy. Mieszkańcy wychodzili i okładali kukłę kijami. Następnie kukła była topiona w stawie czy rzece.
Grzechotanie. W Wielkim Tygodniu dzieci dostawały grzechotki z którymi biegały po okolicy robiąc dużo hałasu i strasząc przechodniów.
Pogrzeb żuru. W czasie Wielkiego Postu żur był jednym z podstawowych dań. W ostatnie 2 dni postu wylewano więc całe garnki tej zupy aby pożegnać post.
Wieszanie śledzia. Śledź to kolejna potrawa kojarzona z postem. Przybijano go do drzewa żegnając tym samym post. Zwyczaj podobny do żegnania żuru.

Zwyczaje i Tradycje Wielkanocne cz. 2. Tutaj>>>

Jeżeli nie zostajecie na WIELKANOC w domach to polecamy:

NAJLEPSZE OFERT WYJAZDÓW WIELKANOCNYCH: POLTRIP.PL. KLIKNIJ TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE