Jak śpiewać kolędy

i

Autor: shutterstock Wstydzisz się iść na pasterkę, bo fałszujesz? Mamy na to sposoby. Sprawdź, jak szybko zacząć śpiewać lepiej

Boże Narodzenie 2022

Wstydzisz się iść na pasterkę, bo fałszujesz? Mamy na to sposoby. Sprawdź, jak szybko zacząć śpiewać lepiej

2022-12-22 18:19

Tradycyjnie kolędy śpiewamy od mszy o północy z 24 na 25 grudnia czyli Pasterki. Wspólne kolędowanie tworzy niesamowity, radosny klimat Bożego Narodzenia nie tylko podczas świąt ale także długo po nich. W Polskiej tradycji można je śpiewać aż do 2 lutego czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Choć dla niektórych publiczne kolędowanie może być krępujące, to właśnie podczas pasterki ma największą moc. Mamy sposoby na to, by szybko zacząć śpiewać lepiej.

Kiedy przychodzi czas pasterki, w kościele panuje podniosła atmosfera. Gdy wierni śpiewają np. „Bóg się rodzi” uważaną za królową polskich kolęd, wiele osób się wzrusza. Niektórym z tego powodu drży głos, a jeszcze innych paraliżuje strach, że fałszują, dlatego nie śpiewają w ogóle. Jednak w tym wypadku nie ma powodu do wstydu. Pamiętaj, że w kościele nie jesteś sam/a i to, czy śpiewasz czysto, czy fałszujesz nie ma w tym wypadku znaczenia. Z tego powodu nie warto odbierać sobie przyjemności śpiewania kolęd.

- Jeśli mamy tendencje do fałszowania musimy to wiedzieć. W takich wypadkach śpiewajmy ciszej, pod nosem, nie psujmy ogólnego wrażenia, nie niszczmy estetyki, nie wprowadzajmy innych w stan rozdrażnienia – radzi na swojej stronie internetowej Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie.

Jednak jeśli mimo wszystko, chcesz poprawić swoje umiejętności śpiewania wypróbuj nasze sposoby.

Co zrobić żeby czysto śpiewać?

Żeby nauczyć się czysto śpiewać trzeba na to poświęcić sporo czasu. Oczywiście niektórzy mają wrodzony talent, jednak nawet bez niego można nie fałszować. Jeśli planujemy karierę wokalną warto zapisać się na zajęcia z trenerem głosu. Jednak, gdy zależy nam jedynie na opanowaniu wstydu przed fałszowaniem podczas śpiewania w kościele, wystarczy trochę poćwiczyć w domu.

ZOBACZ TEŻ: Jakie życzenia składać przy opłatku i co odpowiadać zamiast „i wzajemnie”? Sprawdź, czego można życzyć podczas dzielenia się opłatkiem

Jak nauczyć się śpiewać czysto w domu?

Żeby nauczyć się śpiewać lepiej w warunkach domowych warto zacząć od oddechu. Jeśli nauczysz się go regulować, łatwiej będzie kontrolować także głos. Twój wokal będzie równy a także niższy. Oto jedno z takich ćwiczeń.

Wyobraź sobie że około 100 cm przed tobą jest świeca, którą musisz zdmuchnąć, uwolnij więc oddech tak mocno, jak tylko potrafisz. Rób takie ćwiczenie 3 razy po 3 serie. Za każdym razem kontroluj długość wydechu, postaraj się, aby za każdym razem był on jak najdłuższy.

Pamiętaj także o odpowiedniej postawie podczas śpiewania. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków. Klatka piersiowa wysunięta do przodu. Unikaj krzyżowania kolan i zaciskania ramion. Ale nie stój też na baczność. Staraj się, aby podczas śpiewania ciało było luźne i zrelaksowane.

Warto także wcześniej rozgrzać gardło i pamiętać o śpiewaniu z przepony nie z gardła. Kolejnym sposobem na lepsze śpiewanie kolęd może być także przećwiczenie ich w domu. Dobra znajomość tekstu sprawi, że nie będziesz zastanawiać się, co dalej i skupisz się na oddechu. Ponadto, podczas domowego śpiewania, gdy nikt nie słyszy, wyłapiesz, w którym miejscu fałszujesz i łatwiej będzie wyeliminować błędy.

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie kolędy?

Pytanie 1 z 9
W "Przybieżeli do Betlejem" śpiewamy?
Tańczące z promocjami 22.12.2022

Święta BEZ NERWÓW? To możliwe!

Posłuchaj, co radzi Krystyna Mirek, autorka książki "Uwierz w szczęście"!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany