Zaćma - cicha złodziejka wzroku

2013-03-04 3:00

To jedna z najczęściej występujących przyczyn utraty wzroku. Początkowo przebiega bezobjawowo, bez odczuwania bólu czy dyskomfortu. A może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Zwykle zaczyna się od widzenia jak przez mgłę. I jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby. Pojawiają się też czasem zaburzenia w postrzeganiu kolorów z powodu wyblaknięcia soczewki. Dość typowe jest także widzenie poświaty wokół świateł samochodów, lamp czy Słońca, czy pogarszające się widzenie nocą. Ponieważ większość przypadków zaćmy pojawia się po 60. roku życia, wiele cierpiących na nią osób uważa, że tak być musi i nic nie robi w tym kierunku, żeby poprawić sobie komfort widzenia. I to wielki błąd, bo zaćma wymaga leczenia.

Im szybciej, tym lepiej

- Chorzy powinni zasięgnąć rady profesjonalisty jak najszybciej, gdy tylko zauważą u siebie problemy ze wzrokiem - mówi okulista, prof. dr hab. n.med. Jerzy Szaflik. - Okulista lub lekarz pierwszego kontaktu może z łatwością zdiagnozować obecność zaćmy i skierować pacjenta na konsultacje do chirurga. Ważne jest, aby nie zwlekać, gdyż w miarę postępowania choroby zabieg usunięcia zaćmy staje się coraz bardziej skomplikowany i obarczony jest coraz większym ryzykiem.

W początkowych etapach pogorszenie wzroku spowodowane zaćmą można korygować poprzez dobór mocniejszych okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli jednak choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, pozostaje zabieg operacyjny, polegający na zastąpieniu zmętniałej soczewki nową, sztuczną soczewką. Nieprawdą jest, że zaćma powinna być dojrzała, aby ją usunąć. Dziś operuje się nawet mocno niedojrzałe postaci tej choroby.

Nowoczesne metody

Standardowa metoda leczenia zaćmy polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwiękowej końcówki (tzw. fakoemulsyfikacja) i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrz gałki ocznej. Jest też bardziej precyzyjna, a przez to bezpieczniejsza metoda, przy zastosowaniu najnowszej generacji laserów - femtosekundowych.

- Dzięki zastosowaniu lasera, odpowiednio zaprogramowanego w zależności od rodzaju zaćmy i typu wszczepianej soczewki, takie zabiegi są nieporównywalne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort pacjenta, w stosunku do tradycyjnych operacji przeprowadzanych w całości przez ręce chirurga - mówi prof. Szaflik.

Zdrowy tryb życia

Nie można zapobiec wystąpieniu zaćmy, jednak można opóźnić lub spowolnić jej rozwój przez zdrowy tryb życia, obejmujący:
- Kompleksowe badanie oczu przynajmniej raz na dwa lata po ukończeniu 60. roku życia
- Unikanie nadmiernego palenia i alkoholu
- Unikanie nadmiernego przebywania na słońcu
- Jedzenie większych ilości warzyw zielonolistnych, pomarańczowych i czerwonych
- Leczenie cukrzycy i nadciśnienia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają