Zadbaj o siebie

2015-02-16 3:00

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale wcześnie wykryte choroby, nawet te poważne, nie muszą mieć dla nas przykrych konsekwencji. Dlatego warto się badać.

Hipochondrycy, którzy często przesiadują w kolejkach do lekarza i zgłaszają się z każdą bolączką, często są mniej schorowani i żyją dłużej od tych, którym nigdy nic nie dolega. Czemu? Choćby dlatego, że częściej wykonują badania profilaktyczne, a ewentualna choroba wykrywana jest u nich bardzo szybko.

By zmysły nie prysły

Trudno nam sobie wyobrazić satysfakcjonujące i przyjemne życie bez wzroku, słuchu, smaku czy powonienia. Z wiekiem nasze zmysły zużywają się i przytępiają. Są to procesy, które ciężko powstrzymać, ale z pewnością możemy spróbować je opóźnić. Często za osłabienie słuchu czy wzroku odpowiedzialne są źle leczone albo lekceważone schorzenia. Ich wczesne wykrycie z pewnością pomoże nam zachować dobry wzrok czy słuch na lata. Najlepszym sposobem są badania diagnostyczne. Jeśli nasz słuch sprawia nam jakieś dolegliwości (np. musimy co chwila "podkręcać" głośność radioodbiornika czy telewizora), a wzrok nie jest taki, jak kiedyś (albo dotychczasowe okulary zdają się niewystarczające), powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Powody do uśmiechu

Zdrowie zęby to nie tylko nasza ozdoba i coś, dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem i konsystencją potraw. Stan naszego uzębienia i jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie innych narządów. Próchnica potrafi np. bardzo osłabić nasze serce. Dlatego kontrolne wizyty u dentysty powinny być na stałe wpisane w nasz kalendarz. Dwie w roku powinny wystarczyć.

Zamiast niepotrzebnie się wstydzić, intymne dolegliwości również powinniśmy konsultować ze specjalistą. Proktolog, ginekolog czy urolog rozwieją nasze wątpliwości i sprawdzą, czy wszystko w porządku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki