Zadbani od  stóp

i

Autor: W. Brytania

Senior Warszawski: Zadbani od stóp

2015-05-18 4:00

Aby zachować pełną sprawność i cieszyć się zdrowiem oraz urokami życia, nie możemy lekceważyć nawet niewielkich dolegliwości ze strony naszego ciała. Stopy to jeden z jego fragmentów, o którym często zapominamy. A to może rodzić poważne kłopoty.

Stopy niosą nas przez całe życie. Dźwigają nasze ciało, pozwalają nam biegać, tańczyć i utrzymywać równowagę. Warto podczas codziennej toalety uważnie je oglądać - zmiany widoczne na skórze czy paznokciach mogą być wywołane przez poważne schorzenia.

Na kłopoty - specjalista

Nie lekceważmy żadnych dolegliwości, bowiem ból to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Są takie schorzenia, które przez wiele lat nie dają o sobie znać. Jednym z nich jest płaskostopie poprzeczne. Samo w sobie nie jest klasyfikowane jako jednostka chorobowa - to tylko wadliwa budowa stopy. Może nam nie przeszkadzać przez lata, ale w pewnym momencie pojawia się nieznośny ból. Nazywa się to "metatarsalgią" albo "dolegliwością bólową pod głowami kości śródstopia". Jeśli czujemy, że nasze stopy nie są już takie jak dawniej - nie tylko dokucza nam ból, ale widzimy też zmiany w ich wyglądzie - koniecznie zgłośmy się do specjalisty. Pomocny będzie ortopeda lub pomolog, czyli lekarz specjalizujący się właśnie w chorobach stóp.

Bolesny paluch

Halluksy, czyli koślawe paluchy, to dziedziczne lub nabyte zniekształcenie stopy. Bardzo często występuje ono jednocześnie z płaskostopiem poprzecznym. Polega na wykrzywieniu się stawu dużego palca u nogi. Nie tylko brzydko wygląda, ale też potrafi sprawiać ogromy ból i utrudniać poruszanie się. Ale nie tylko geny i płaskostopie mogą się przyczynić do powstawania halluksów. Winne mogą być również niewygodne buty, zwłaszcza szpilki.

Jeśli chcemy się uchronić przed halluksami, to profilaktycznie powinniśmy stosować specjalne wkładki odciągające duży palec stopy na zewnątrz. Przydają się one również po ewentualnej operacji usunięcia halluksów. Warto też zmienić obuwie na wygodniejsze. Jeśli nasze stopy sprawiają kłopoty, to wybierzmy obuwie ortopedyczne. Wykonane z dobrych materiałów, wygodne i odpowiednio wyprofilowane przyniesie ulgę.

Słodkie problemy

Szczególną uwagę na swoje stopy powinny zwracać osoby z cukrzycą. Niestety, stopa cukrzycowa to nie mit. To jedno z najczęściej występujących i najpoważniejszych powikłań tej choroby. Dotyczy nawet 10 proc. chorych. Dolegliwości zaczynają się od bólu i problemów z poruszaniem się, ale zaniedbania mogą prowadzić nawet do amputacji! Stopę cukrzycową czasem trzeba leczyć w szpitalu. Leżymy wtedy unieruchomieni, bo nasza stopa musi być odciążona. Niestety, schorzenie to wiąże się z martwicą tkanek. Trzeba je koniecznie usunąć, ranę oczyścić z ropy, a my z pewnością dostaniemy antybiotyki. Aby poprawa była długotrwała, musi zostać przywrócone prawidłowe krążenie. W tym celu nierzadko potrzebny jest zabieg chirurgiczny, a następnie zażywanie leków przeciwzakrzepowych, poprawiających pracę naczyń krwionośnych oraz ułatwiających gojenie się ran.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki