Nie wiesz jak spłacić długi?

i

Autor: materiały promocyjne

Zawrzyj ugodę z wierzycielem – to się opłaca

2017-11-06 1:00

Zawarcie ugody opłaca się dłużnikowi. Pozbywa się długu bez poważnych konsekwencji karnych, strachu i niepewności. Unika także narastających odsetek i wysokich opłat za postępowanie egzekucyjne.

Jak pokazują dane statystyczne podawane do publicznej wiadomości przez Biura Informacji Gospodarczej czy Krajową Radę Komorniczą, zadłużenie Polaków rośnie! Na koniec I kwartału 2017 r. ponad 1,7 mln różnych podmiotów miało długi. Z tego aż 1,67 mln z nich należało do konsumentów. Łączna kwota wszystkich zobowiązań finansowych Polaków wyniosła 28,1 mld zł, z czego aż 23,6 mld zł to różnego rodzaju opłaty nie uregulowane zgodnie z terminem.

Dlaczego tak się dzieje?

Ogromna liczba dostępnych usług finansowych oraz brak trudności w pożyczeniu pieniędzy czy kupowaniu na kredyt sprawia, że łatwiej i szybciej zaciągamy zobowiązania. Okazuje się też, że terminowy zwrot pożyczki lub kredytu okazuje się trudny do zrealizowania dla wielu osób czy firm.

Gdy nie spłacamy zobowiązań, wierzyciel rozpoczyna procedurę windykacyjnej. Najpierw się z nami kontaktuje i przypomina o zapłacie. Jeżeli nadal nie płacimy, dochodzi do windykacji polubownej, a jeśli i ona nie odniesie skutku - do sądowo-egzekucyjnej.

Proces sądowo-egzekucyjny oznacza dla dłużnika dodatkowe koszty. Najlepiej zawrzeć ugodę z wierzycielem. To najlepszy sposób na wyjście z trudnej sytuacji, na uzgodnienie warunków zmierzających do systematycznego uregulowania zobowiązania. To nic innego jak renegocjacja warunków spłaty zobowiązania.

Warto zapamiętać, że unikanie kontaktu z wierzycielem nie rozwiązuje obowiązku spłaty długu!

Dłużnicy, których nazywamy „zobowiązanymi do spłaty”, są często osamotnieni w sytuacji, w której się znaleźli. Z reguły jest to spowodowane brakiem wiedzy - nie mają pojęcia, jak powinni się zachować i w jaki sposób mogą stawić czoła wyzwaniu związanemu z uregulowaniem swojego długu. Odpowiedzią na to jest ugoda polubowna - wspólne ustalenie warunków spłaty, dostosowanych do sytuacji życiowej dłużnika, zawsze zawarta w formie pisemnej. To ustalenie kwoty długu, wyznaczenie harmonogramu jego spłaty oraz terminowe wywiązywanie się z warunków zawartych w ugodzie.

Jeśli jednak dłużnik celowo unika spłaty i nie podejmuje rozmów z wierzycielem, czy jego przedstawicielem np. firmą windykacyjną, zobowiązanie zostaje skierowane na drogę sądową, a w następstwie do egzekucji komorniczej. To powoduje wzrost kosztów, które dłużnik musi ponieść. Czas w jakim dług nie jest spłacony, generuje dodatkowy wzrost odsetek. Pamiętajmy - długi nie przedawniają się i nie ulegają „skasowaniu”! Przedawnieniu podlega tylko roszczenie, czyli możliwość procesowego dochodzenia wierzytelności (obecnie jest to 10 lat).

Wsparcie osób zadłużonych

Firmy zarządzające wierzytelnościami, czyli firmy windykacyjne podjęły w ostatnich latach działania na rzecz uświadamiania dłużnikom konsekwencji wynikających z powstawania zadłużenia. Ich celem jest też wskazanie skutecznych sposobów na pozbycie się długów. Najkorzystniej dla wszystkich, a w szczególności dla dłużnika, jest zawarcie ugody. To rozwiązanie, które daje komfort i to przede wszystkim dłużnikowi. Dlaczego? Ponieważ strach i niepewność ustępują miejsca poczuciu kontroli nad sytuacją. Dług stopniowo znika.

Ugoda w spłacie pozwala uniknąć szeregu niekorzystnych skutków i dodatkowych kosztów, które mocno utrudniają życie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +

722 33 55 33
722 33 55 44

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki