Zdrowe soki owocowe

2013-11-27 3:00

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnego rodzaju soków owocowych. Różnią się one od siebie składem, smakiem, barwą i kalorycznością. Powszechnie uważamy, że soki owocowe to samo zdrowie. Czy jest to prawda?

Najbardziej wartościowy jest świeży sok wyciśnięty z owoców w domowej kuchni. Ma większość cennych składników odżywczych zawartych w owocach i jest naturalnie słodki. Po przyrządzeniu należy wypić go od razu, gdyż traci witaminy i szybko się psuje. Można przechowywać go w lodówce najwyżej jedną dobę.

W sklepach dostępne są gotowe soki jednodniowe - z jabłek czy marchwi. Nie są one konserwowane ani dodatkowo słodzone. Należy trzymać je w lodówce i nie spożywać ich po upływie daty ważności.

Z osadem na dnie

Wielu z nas decyduje się na soki w kartonach i butelkach. Najzdrowszy jest sok w 100 proc. uzyskiwany z owoców - bezpośrednio wyciśniętych lub otrzymany z zagęszczonego wcześniej soku owocowego. Nie ma sztucznych barwników i aromatów, nie jest konserwowany chemicznie. Jeśli jest w przezroczystym opakowaniu, na jego dnie powinien być delikatny osad świadczący o naturalnym pochodzeniu. Ze względu na wartość odżywczą warto kupować soki z owoców o ciemnej barwie (winogrona, granaty), pomarańczowy i grejpfrutowy.

Nektar czy napój

Nektar zawiera minimum 25 proc. soku lub przecieru. Reszta to woda, cukier i czasami kwas cytrynowy. Podobnie jak soki nektary nie mogą zawierać sztucznych barwników i aromatów. Najmniej zdrowy jest napój owocowy. Wprawdzie powinien mieć przynajmniej 20 proc. soku lub przecieru, ale może zawierać chemiczne konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty. Ma dużo więcej wody niż nektar. Jest dosładzany cukrem, słodzikiem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Jest to więc prawdziwa bomba kaloryczna.

Zgodnie z przepisami unijnymi soków i nektarów nie konserwuje się chemicznie. Są utrwalane termicznie przez pasteryzację i sterylizację. Mają długi termin ważności, ale cały czas zachowują wartości odżywcze. Przechowywane w aseptycznych kartonach lub w szklanych opakowaniach nie grożą zatruciem.

Czytaj etykiety

Na etykietach znajdziesz ważne informacje, czy produkt zawiera cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne barwniki i aromaty, czy jest wzbogacony o witaminy, wapń i błonnik. Sprawdź datę przydatności do spożycia, pamiętaj, że po otwarciu opakowanie można przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki