Zielone Bielany

2014-11-27 3:00

Bielany to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy - lasy i zieleńce zajmują tu blisko 30 proc. powierzchni. Dzięki temu Bielany łączą w sobie tereny typowe dla wielkiego miasta, ale także miejsca, gdzie dzika przyroda pozostaje w nienaruszonym stanie.

Już w XIV wieku istniała osada na terenie Radiowa. Starsze od Warszawy były także wsie Polków, położony nad Wisłą na wschód od Marymontu, Wawrzyszew, Mostki (późniejsze Powązki) i Młociny. Potem tereny Bielan porastał las, w którym polowali polscy monarchowie. Karczowanie go rozpoczęto dopiero w XVIII wieku.

Białe habity kamedułów

Nazwa Bielany pochodzi od zakonu kamedułów, któremu siedzibę na Polkowej Górze ufundował król Władysław IV w roku 1639. Białe habity braci sprawiły, że klasztor nazywano Bielanami. W kościele, którym opiekowali się kameduli, wisiał słynący łaskami obraz św. Bonifacego, do którego przybywały pielgrzymki. W XIX i XX w., podobnie jak i dzisiaj, tereny wokół klasztoru były miejscem niedzielnych wycieczek warszawiaków. Na Bielanach swój pałacyk, wybudowany przez słynnego architekta Tylmana z Gameren, miała królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego.

Szwedzi i Rosjanie

Bielany dzieliły losy Warszawy w najtrudniejszych momentach dziejowych. W czasie potopu w latach 1655-1657 Szwedzi splądrowali klasztor kamedułów. Przyszła też zaraza, która doprowadziła do wymarcia całej ludności Młocin. W czasie powstania kościuszkowskiego (1794?r.) gen. Jan Henryk Dąbrowski stoczył bitwę, podczas której poważnie zniszczone zostały niemal wszystkie okoliczne wsie i osady.

Bielany ucierpiały także po powstaniu listopadowym (1831 r.). Stacjonowały tu w barakach wojska rosyjskie, zbudowano też dla nich poligon. Rosjanie postawili podwójny pierścień fortów, przekształcający Warszawę w miasto twierdzę. Na terenie Bielan powstał Fort I "Bielany" (częściowo zachowany na tyłach Cmentarza Włoskiego) oraz Fort II "Wawrzyszew" przy obecnej ul. Księżycowej.

Kwitnące dwudziestolecie

Już w XX w. do Warszawy przyłączono osiedla Czarny Dwór, Piaski, Słodowiec, Marymont, Rudę i Potok. Grunty należały do państwa, dzięki temu budowały tu spółdzielnie mieszkaniowe - "Zdobycz Robotnicza", pracowników zakładów "Pocisk", czy Polskich Kolei Państwowych "Związkowiec". Po 1933?r. przewagę jednak wzięło budownictwo indywidualne. Początkowo w postaci domków jednorodzinnych, ale na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej wznoszono już całe ciągi kilkupiętrowych kamienic, głównie wzdłuż ulic: Marymonckiej, Podczaszyńskiego, al. Zjednoczenia, Żeromskiego i Kasprowicza. Prestiżową realizacją był wielki kompleks sportowy Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej, wybudowany w latach 1928-1930.

Bielany mają metro

II wojna światowa nie ominęła Bielan. Toczyły się tu krwawe walki o Warszawę w 1939 r. Podczas powstania warszawskiego walczyła tu Grupa "Kampinos" AK. Po upadku powstania wysiedlono ludność tej części Bielan, która należała do Warszawy. W 1951?r. do Bielan włączono: Wawrzyszew, Chomiczówkę, Radiowo, Wólkę Węglową, Placówkę i Młociny. Począwszy od 1951?r. rozpoczęła się masowa budowa osiedli mieszkaniowych. Aż do 2002 r. Bielany należały do Żoliborza. Teraz stanowią samodzielną dzielnicę. Od 2008 r. na Bielany dociera metro. Ma tu pięć przystanków: Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki