Żywopłot z tui

i

Autor: GettyImages Żywopłoty z żywotników należą do jednych z najpopularniejszych roślinnych parawanów

Zielony parawan. jak pielęgnować żywopłoty

2020-07-27 17:19

Żywopłot chroni przed wzrokiem ciekawskich, nadmiernym hałasem, spalinami i kurzem. Aby spełniał te wszystkie funkcje trzeba go odpowiednio pielęgnować, by wzmóc siłę jego wzrostu.

Jeśli chcesz odgrodzić się od kurzu, spalin i hałasu – utwórz wokół posesji zielony, żywy parawan. Wprawdzie wysokie mury i parkany chronią przed wzrokiem ciekawskich, nadmiernym hałasem i dają poczucie bezpieczeństwa, ale wyglądają monotonnie. Dlatego o wiele ciekawszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako ogrodzenia roślin bujnie i szybko rosnących.

Dobrym rozwiązaniem jest uszczelnienie parkanu krzewami liściastymi formowanymi na wysoki żywopłot. Regularne cięcie powoduje bowiem większe zagęszczenie pędów i liści, co daje lepszą ochronę przed spalinami i hałasem. Fantazyjnie profilowane zielone murki zajmują mało miejsca, lecz wymagają starannej pielęgnacji.
W warunkach miejskich najlepiej sprawdzają się: klon pospolity, karagana syberyjska, ligustr, bukszpan, porzeczka alpejska, a z iglaków – żywotniki, modrzew, jałowiec wirginijski, cis pospolity. Godne polecenia są również żywopłoty z grabu i z czerwonej odmiany buka pospolitego, których suche, zbrązowiałe liście utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.

Zobacz też: Hibiskus - krzew o egzotycznych kwiatach. Jak uprawiać?

Jak pielęgnować

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych żywopłotu zalicza się nawożenie, podlewanie i cięcie. Obojętnie czy mamy żywopłot z roślin liściastych czy iglastych trzeba go nawozić regularnie. Rośliny rosnące blisko siebie na małej przestrzeni potrzebują więcej składników mineralnych niż te wolno stojące. Dokarmiamy rośliny trzykrotnie - wczesna wiosną kiedy rozpoczynają wzrost, w czerwcu i pod koniec lipca.

Ważne jest też regularne podlewanie, zwłaszcza młodych roślin. W przypadku żywopłotów iglastych podlewamy nawet późną jesienią czy zimą, gdy ziemia jest rozmarznięta.

Poza tym wskazane jest ściółkowanie. Cały pas ziemi ściółkujemy korą, która ochroni krzewy przed chwastami, szybkim wysychaniem podłoża i przymrozkami.
Istotne jest też przycinanie żywopłotu. W pierwszym roku po posadzeniu pozwalamy sadzonkom rosnąć bez przycinania. W drugim okresie wegetacyjnym, żywopłoty z roślin liściastych zrzucających na zimę liście przycinamy przycinamy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz robimy to w czerwcu. Przycinamy wtedy pędy o połowę ich długości. Powtórnie – po zakończeniu wzrostu jesienią. Skracamy wtedy wszystkie tegoroczne pędy do długości 10 cm.

Żywopłoty zimozielone przycinamy zwykle raz w roku – w lipcu lub na początku sierpnia. Skracamy wówczas o 5-10 cm przyrosty, nie tniemy natomiast gałęzi starszych. Żywopłot, który osiągnął oczekiwaną przez nas wysokość i szerokość, powinniśmy ciąć często nawet co 4–6 tygodni.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki