B jak biseksualizm

2008-01-10 20:26

To przejawianie aktywności seksualnej wobec przedstawicieli obu płci. Jednak nigdy nie jest tak, że zainteresowania homo- i heteroseksualne są zrównoważone. Zwykle dominuje jedno z nich.

W praktyce wygląda to tak, że kobieta może określić się jako biseksualna, gdy co prawda pociągają ją seksualnie mężczyźni, ale jednocześnie chciałaby mieć kontakt fizyczny z kobietami. Z kolei mężczyzna jest biseksualny, kiedy jednocześnie czuje pociąg do kobiet i do mężczyzn. Do niedawna seksuolodzy uważali, że biseksualizm częściej jest spotykany wśród kobiet. Ale chyba tak nie jest. Dziś powszechnie uważa się, że każdy człowiek ma w sobie skłonności do obu płci. Wielu seksuologów sądzi wręcz, że biseksualność jest czymś bardzo naturalnym.

Statystyki mówią, że ok. 50 proc. populacji jest wyłącznie heteroseksualna, podczas gdy 10 proc. kocha się tylko w swojej płci, co oznacza, że są homoseksualistami. Reszta czuje pociąg zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

Zachowania biseksualne często są poprzedzone biseksualnymi fantazjami, pragnieniami eksperymentowania w kontaktach biseksualnych.

Można wyróżnić następujące typy biseksualizmu: eksperymentujący młodzi ludzie, osoby o preferencjach hetero- i homoseksualnych, osoby prostytuujące się oraz mające problemy z własną identyfikacją płciową.

Czynnikami sprzyjającymi ujawnieniu się skłonności biseksualnych mogą być specyficzne warunki, jak np. przebywanie w zakładach karnych, w koszarach.

U części osób, jak podaje prof. Lew-Starowicz, "biegun" homoseksualny jest ukryty, maskowany i blokowany, a ujawnia się w późniejszych latach życia, np. pod wpływem alkoholu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki