Problem z zaburzoną erekcją? To STRES jest WROGIEM pożądania!

2014-06-28 4:00

Problemy z erekcją dotykają coraz więcej i coraz młodszych mężczyzn. Winą za to można obarczyć wiele czynników. Jednak ich rozpoznanie zwiększa twoje szanse na zwalczenie problemu.

Zaburzenia erekcji (inaczej zwane impotencją) to kłopoty lub całkowita niemożność osiągnięcia wzwodu, który umożliwiłby odbycie stosunku. Takie epizody, kiedy pożądanie i ochota na seks są, ale możliwości brak, zdarzają się właściwie wszystkim mężczyznom. O ile jednak pojedynczy przypadek nie stanowi problemu, a kłopoty najczęściej związane są z przemęczeniem lub "gorszym dniem", o tyle powtarzające się problemy z erekcją najczęściej stają się powodem poważnych zmartwień i jeszcze większego stresu.

Poznaj wroga

Kłopoty ze wzwodem oraz odbyciem stosunku płciowego czy osiągnięciem orgazmu u mężczyzn można już wpisać na listę chorób cywilizacyjnych. Trudno stwierdzić, czy statystyki dotyczące tych problemów są miarodajne (niestety, większość panów tak bardzo wstydzi się dolegliwości, że nie mówi o tym ani partnerce, ani lekarzowi), ale specjaliści biją na alarm - mężczyzn majcych problem z męskością będzie coraz więcej.

Głównym winowajcą tej sytuacji jest z pewnością stres. Tempo życia oraz presja społeczna, aby osiągać jak najwięcej sukcesów na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej, są tak wielkie, że życie erotyczne albo schodzi na dalszy plan, albo przestaje istnieć.

Ale stres i zmęczenie nie są jedynymi przyczynami kłopotów z seksem. Jeśli pojawiają się, to mogą być objawem choroby lub skutkiem zaburzonego trybu życia lub stosowania różnych substancji.

Alkohol i papierosy

Nadużywanie alkoholu i tytoniu to bardzo krótka droga do impotencji. Używki te sprawiają, że obkurczają się twoje naczynia krwionośne, więc osiągnięcie erekcji również może być utrudnione. Jeśli więc chcesz kochać się długo i szczęśliwie, porzuć zgubne nałogi. Zdrowe serce i układ krążenia idą bowiem w parze z udanym życiem erotycznym - wszelkie zaburzenia i choroby mogą trwale zaszkodzić twojemu pożyciu. Również nieleczona (lub leczona w sposób niewłaściwy) cukrzyca może w konsekwencji zakończyć się trwałą impotencją.

Pamiętaj też, że przyjmowanie niektórych leków może negatywnie wpłynąć na twoją potencję. Dlatego wszelkie nieprawidłowości zgłaszaj swojemu lekarzowi. Czasem wystarczy zmienić lek, by problem minął.

Nie chowaj głowy w piasek

Jeśli tobie również zdarzają się sytuacje, kiedy nie jesteś w stanie zaznać przyjemności w łóżku, zamiast uciekać od problemu, poszukaj pomocy. Nie uciekaj również od pomocnej ręki, którą wyciąga do ciebie twoja kobieta. Nawet jeśli przez jakiś czas uda ci się ukryć przed nią problem, to uciekanie przed nim może pogłębić twoją frustrację i rzucić się jeszcze większym cieniem nie tylko na wasze pożycie, ale również na cały związek.

Jeśli jednak bardzo obawiasz się braku zrozumienia, sam udaj się na wizytę do lekarza. Możesz najpierw skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu, albo sam od razu pójść do urologa lub seksuologa. Lekarz na postawie wywiadu z tobą ustali przyczynę problemu oraz jego powagę. Historia pacjenta - wywiad lekarski pomaga określić stopień oraz charakter zaburzeń.

Lekarz ci pomoże

W trakcie rozmowy lekarz z całą pewnością zapyta cię o częstotliwość stosunków seksualnych i o zażywane przez ciebie leki. Przygotuj się również na to, że będziesz musiał poddać się badaniu fizykalnemu - lekarz najprawdopodobniej będzie chciał sprawdzić wrażliwość penisa na dotyk, ponieważ za zaburzenia erekcji mogą być odpowiedzialne zaburzenia w przesyłaniu bodźców nerwowych oraz budowę twojego przyrodzenia. Powinien również zlecić testy laboratoryjne - np. morfologię krwi, analizę moczu, profil lipidowy, pomiar kreatyniny oraz enzymów wątrobowych. Wśród innych badań przepisanych przez lekarza mogą się pojawić zalecenia dotyczące monitorowania wzwodów nocnych oraz porannych. Po co? Ano po to, aby odpowiedzieć na pytanie, czy to jednak nie stres i zmęczenie są winne całego zamieszania.

Łóżko dla wypoczętych

Bez względu na wynik badań możesz być pewien, że twój lekarz zaleci ci bardziej higieniczny styl życia. Czasem już niewielkie zmiany mogą doprowadzić do osiągnięcia zadowalającego poziomu erekcji. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, zrzucenie kilku kilogramów lub zaniechanie stosowania używek mogą tylko pomóc w osiągnięciu satysfakcji w łóżku.

Oprócz tego istnieją również poważniejsze formy leczenia - jeśli zaordynuje je lekarz, to warto im się podporządkować i cierpliwie czekać na efekty. Wśród najpopularniejszych metod wymieniana jest psychoterapia - dla ciebie, a czasem także dla twojej partnerki - pomoże osiągnąć wewnętrzny spokój oraz wyzbyć się lęków związanych z niepowodzeniami w sferze intymnej.

Zobacz: SUPER EROS: Erekcja pod kontrolą. Co robić, żeby STAŁ?

Również osiągnięcia farmakologiczne ostatnich lat tchnęły nadzieję w tych, którzy już zdążyli pożegnać się ze swoją męskością. Dzięki lekom rozszerzają się naczynia krwionośne i możliwe jest osiągnięcie erekcji.

Zabiegi chirurgiczne to już ostatnia deska ratunku. Stosowane są najczęściej w przypadku wadliwej budowy penisa. Zanim więc zaczniesz myśleć o radykalnych rozwiązaniach, zacznij myśleć pozytywnie i naucz się relaksować.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki