para, kobieta, zazdrość, mężczyzna, zazdrosna kobieta, romans

i

Autor: East News

Rozpoznaj chorobliwą zazdrość partnera

2021-10-04 16:02

Męskie przeżywanie zazdrości różni się od kobiecej perspektywy. Jak poznać, że zazdrość Twojego partnera jest szkodliwa? Jeśli któryś z tych punktów występuje w Twoim związku - reaguj.

Zazdrość jest pewnego rodzaju strachem przed konkurencją. Jest to uczucie niepewności wobec wierności partnera/partnerki. Występuje naturalnie, jednak jest przeżywane przez kobiety i mężczyzn w różny sposób. Zazdrość sama w sobie wydaje się nieszkodliwa. Mówi się wręcz o tym, że miłość i zazdrość są nierozłączne. Jak więc poznać, że zazdrość objawiana przez Twojego partnera jest chorobliwa? A czym różni się męska zazdrość, od damskiej?

Męska zazdrość częściej dotyczy sfery fizycznej

Już najmniejsze formy kontaktu partnera z płcią przeciwną, potrafią wzbudzić damską zazdrość. Z kobiecej perspektywy zdrada emocjonalna jest z reguły tą gorszą (w zestawieniu ze zdradą seksualną). W przeciwieństwie do nich, mężczyźni rzadziej analizują tak "mało znaczące" epizody, przy czym zdecydowanie bardziej obawiają się zdrady fizycznej.

Męskie odczuwanie zazdrości swoje korzenie ma u pradawnych przodków. Przykładali oni bowiem dużą wagę do przedłużania rodu. Mężczyźni obarczeni są niepewnością ojcostwa. Z tego powodu silnie obawiają się zdrady seksualnej ze strony swojej partnerki. Gdyby okazało się, że mężczyzna wychowuje potomka innego pana, mogłoby pojawić się u niego poczucie marnowania zasobów, takich jak pieniądze, czy czas.

W przeżywaniu zazdrości kobiety charakteryzuje uczucie smutku. Mężczyźni zazwyczaj zazdrość wypierają lub objawiają poprzez gniew.

Toksyczna zazdrość jest szkodliwa dla obojga partnerów

Pojawianie się chorobliwej zazdrości związku swoje korzenie może mieć w niskim poczuciu własnej wartości, zaburzeniach psychicznych, czy nieodpowiednich schematach związków z przeszłości. Niezależnie od pobudek, toksyczna zazdrość zawsze jest szkodliwa - zarówno dla związku, jak i dla obojga partnerów.

Obsesja zazdrości w skrajnych sytuacjach skutkować może poważnymi chorobami psychicznymi - takimi jak depresja - czy nawet samobójstwem. W życiu codziennym zbyt silna zazdrość wzbudza uczucie frustracji u obu stron bliskiej relacji.

Po czym poznać, że zazdrość partnera jest toksyczna?

  • Jest wyrażana w sposób agresywny i/lub towarzyszą jej wybuchy gniewu;
  • Partner często wyraża pretensje wobec Twojego zachowania, nawet w nieuzasadnionych sytuacjach;
  • Partner szpieguje Cię, czy to w życiu realnym, czy w mediach społecznościowych;
  • Masz poczucie, że partner chciałby kontrolować cały Twój dzień.

Są to ewidentne sygnały alarmowe, na które powinnaś reagować.

Należy niezwłocznie przeciwdziałać obsesyjnej zazdrości

Jeśli dostrzegasz innego rodzaju zachowania obsesyjne/agresywne, które dotyczą Twojej wierności - reaguj. Na rozpoznaną zbyt silną zazdrość należy reagować od razu po jej rozpoznaniu. Pierwszymi krokami powinna być szczera rozmowa, próba zmiany i zapanowania nad silnymi emocjami, czy stresem. Warto wybrać się na terapie dla par, aby przepracować problem nadmiernej zazdrości. Wizyta u specjalisty może pomóc przywrócić spokój i poczucie wzajemnego zrozumienia w Waszej romantycznej relacji.

Sonda
Czy wkurzają Cię sceny zazdrości ze strony partnerki/partnera?
Na Wspólnej ZWIASTUN na październik. Darek odkryje romans żony swojego ojca, tajemnica z przeszłości Smolnego zniszczy mu życie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki