Toksyczny związek

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Toksyczny związek

Usłyszałaś od partnera jedno z tych zdań? Uciekaj! 6 typowych tekstów manipulatora

2023-08-28 8:16

Czasami miłość do drugiej osoby tak bardzo przysłania nam obiektywizm, że wierzymy w każdy słowo i zdanie, które ona wypowiada. Niestety okazuje się, że wśród nas mogą być osoby nieszczere, pozbawieni empatii manipulatorzy, którzy nagminnie stosują wobec innych gaslighting. Co to jest i jak rozpoznać, że padliśmy jego ofiarą? Jeśli słyszysz od partnera jedno z tych zdań, uciekaj!

Cechy toksycznego partnera. Gaslighting - najgorsza forma przemocy emocjonalnej

Toksyczny związek może naprawdę odcisnąć piętno na naszym życiu, psychice i pewności siebie. Jeśli znajdziemy się w związku z toksycznym partnerem, często ciężko jest nawet go od razu zdemaskować. I tak żyjemy w tej relacji latami i nie zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ wywiera ona na nas. Jedną z najczęstszych technik stosowanych przez osoby o zaburzonej psychice jest manipulacja, czyli między innymi gaslighting. Po czym rozpoznać, że padłaś ofiarą takiego człowieka? Gaslighting to forma przemocy emocjonalnej, występująca najczęściej w toksycznych związkach. Człowiek, który stosuje tę technikę manipulacji, próbuje wmówić swojej ofierze, że ta odchodzi od zmysłów. Niejednokrotnie kwestionuje jej własne myśli, wspomnienia i zachowania. Jednym słowem - próbuje wmówić, że jakieś zdarzenie nie miało miejsca, choć pamiętasz, że było inaczej. W efekcie ofiara toksycznej osoby zaczyna wątpić w siebie.

Usłyszałaś od partnera to zdanie? Uciekaj

Manipulant może udawać, że nie rozumie drugiej osoby, podawać w wątpliwość jej wersję zdarzeń czy również odrzucać jej obawy. Gaslighting to najczęściej kilka charakterystycznych zdań, zwrotów, które wypowiada manipulant w kierunku do drugiej osoby. Usłyszałaś kiedyś któryś z tych sześciu tekstów od partnera?

  • "Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca",
  • "Dramatyzujesz", "Przesadzasz", "Jesteś zbyt emocjonalna",
  • "Na pewno dobrze to pamiętasz?",
  • "Przykro mi, że tak o mnie sądzisz",
  • "Powinnaś wiedzieć, że tak to się skończy",
  • "Jesteś szalona i to nie tylko moje zdanie".
Sonda
Czy żyjesz w toksycznym związku?
Poradnik Zdrowie: toksyczny związek
Listen on Spreaker.