Nie żyje Jerzy Orzeł. Był legendą Solidarności. W więzieniu uczestniczył w strajku głodowym

i

Autor: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Jerzy Orzeł zmarł w wieku 70 lat. Po 1989 r. pełnił funkcję posła i wojewody tarnowskiego.

Miał 70 lat

Nie żyje Jerzy Orzeł. Był legendą "Solidarności". W więzieniu uczestniczył w strajku głodowym

2023-09-12 7:48

W wieku 70 lat zmarł Jerzy Orzeł, były lider "Solidarności" na Bocheńszczyźnie, współorganizator strajków w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni i więzień polityczny w okresie stanu wojennego. Jerzy Orzeł jako osadzony uczestniczył w strajku głodowym w zakładzie karnym w Hrubieszowie, gdy uwięzieni domagali się przyznania im statusu więźniów politycznych. Po 1989 r. Jerzy Orzeł był posłem oraz wojewodą tarnowskim.

Nie żyje Jerzy Orzeł. Zasłużony działacz "Solidarności" zmarł w wieku 70 lat

Nie żyje Jerzy Orzeł, jeden z liderów bocheńskiej "Solidarności", więzień polityczny w okresie stanu wojennego, a po przemianach ustrojowych poseł oraz wojewoda tarnowski. Informację o jego śmierci podał krakowski oddział Instytutu Pamięci NarodowejUroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 13 września. Msza święta żałobna rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja w Bochni, pl. św. Kingi 7.

Kim był Jerzy Orzeł? Nota biograficzna

Jak podaje IPN, Jerzy Orzeł urodził się w 1953 r. w Żegocinie koło Bochni. Ukończył studia na AGH w Krakowie. W sierpniu i wrześniu 1980 r. należał do inicjatorów strajków w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Został przewodniczącym komisji zakładowej związku, a od marca 1981 r. wchodził w skład prezydium Komisji Robotniczej Hutników i MKZ Małopolska. Był także współzałożycielem, wydawcą, drukarzem, kolporterem i autorem tekstów w „Kurierku B” – niezależnym piśmie Terenowej Komisji Wykonawczej „Solidarności” w Bochni. 15 grudnia 1981 r. został aresztowany, a 5 stycznia 1982 r. skazany na 3,5 roku więzienia (po rewizji wyrok podwyższono do 4,5 roku). Osadzono go w zakładzie karnym w Hrubieszowie (uczestnik głodówki o status więźnia politycznego). Ostatecznie wyszedł na wolność w kwietniu 1983 r. W latach 1983-1989 współorganizował antyreżimowe demonstracje, koordynował podziemne Radio „S” w Bochni i ZPH, brał udział w akcjach ulotowych, pomagał represjonowanym. Dwukrotnie zwalniano go z pracy. W lipcu 1986 r. został ponownie aresztowany. Wolność odzyskał w kwietniu 1987 r. na mocy amnestii. W latach 1989-1991 przewodniczył Bocheńskiemu Komitetowi Obywatelskiemu „Solidarności”, został wybrany na posła z listy KO „S”. W latach 1991-1994 sprawował urząd wojewody tarnowskiego. Był odznaczony Medalem Niezłomnym w Słowie (2010), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Sonda
Czy ostatnio straciłeś kogoś bliskiego?
Pobili na śmierć seniora z Czaczowa