Pedofilia w Kościele. Watykan zajmie się tarnowskimi biskupami?

Były biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) poprosił metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, by ten przekazał watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów prośbę o wyjaśnienie sprawy ks. Stanisława P., kapłana diecezji tarnowskiej, który miał się dopuszczać molestowania nieletnich chłopców. To rozpoczęcie procedury, którą ustanowił w zeszłym roku papież Franciszek.

Biskupi będą się tłumaczyć w Watykanie?

Wobec wątpliwości, które narosły w stosunku do działań dwóch biskupów tarnowskich: byłego Wiktora Skworca oraz obecnego Andrzeja Jeża w sprawie molestowania seksualnego nieletnich w diecezji tarnowskiej, obecny metropolita katowicki zwrócił się pisemnie do metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, aby ten przekazał watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów prośbę o przeprowadzenie dochodzenia. Jest to rozpoczęcie procedury kościelnej ustanowionej w zeszłym roku przez papieża Franciszka w motu proprio "Vos estis lux mundi" (tłum. "Wy jesteście światłem świata"). 

- W dniu 27.08.2020 r. na Jasnej Górze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się z pisemną prośbą do abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego o podjęcie procedur ustanowionych w motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka w celu wyjaśnienia sprawy księdza Stanisława P. Kopie pisma otrzymali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskup tarnowski Andrzej Jeż. O fakcie został poinformowany także delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak - napisał w komunikacie ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Co dalej?

Zgodnie z decyzją papieża, Kongregacja ds. Biskupów na zawiadomienie powinna odpowiedzieć niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania pisma i powierzyć zawiadamiającemu metropolicie, lub innej osobie jeśli uzna to za stosowane przeprowadzenie dochodzenia. Postępowanie powinno trwać maksymalnie 90 dni (art. 14 par. 1 motu proprio VELM), chyba że Kongregacja w swoich instrukcjach ustanowi inny termin. Po przeprowadzeniu dochodzenia ostateczną decyzję w sprawie ewentualnych zaniedbań tarnowskich hierarchów podejmie Kongregacja ds. Biskupów (art. 18 VELM). Zarówno kuria tarnowska, jak i kuria katowicka wydały oświadczenia, w których przyznały, że w przeszłości mogło dojść do błędnej oceny postępowania ks. Stanisława P., a także przeprosiły ofiary kapłana.

Gdańsk: Atak nożownika! Policja szuka sprawcy