Kobieta spożywająca mięso

i

Autor: Getty Images

Święto kościelne

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Czy w piątek, 8 grudnia można jeść mięso?

2023-12-08 13:02

W piątek, 8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To święto związane z dogmatem ogłoszonym przez papieża Piusa IX. Głowa Kościoła w 1854 r. uznała, że Maryja jako jedyna spośród ludzi została poczęta bez grzechu pierworodnego. Sprawdzamy, czy jest to na tyle ważne święto, że "unieważnia" zwyczajowy zakaz jedzenia mięsa w piątek.

Czy w piątek, 8 grudnia można jeść mięso? Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 

Zakaz jedzenia mięsa w piątki obowiązuje katolików na mocy prawa kanonicznego, które stanowi: - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Warto więc pamiętać, że w "zwykłe" piątki obowiązuje tylko zakaz spożywania mięsa, natomiast z postem, czyli ograniczeniem liczby spożywanych posiłków mamy do czynienia wyłącznie w Środę Popielcową i Wielki Piątek. A czy dzisiejszy (8 grudnia) piątek jest uroczystością kościelną? Dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma rangę uroczystości, dlatego dzisiaj katolicy nie muszą przestrzegać zakazu jedzenia mięsa. 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - co to za święto?

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił w 1854 r. papież Pius IX. Tym samym papież uznał Maryję za jedynego człowieka poczętego bez grzechu pierworodnego. - Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć - brzmi treść dogmatu. 

Sonda
Jesz mięso w piątek?
Wioska Mikołaja w Nowym Sączu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki