AFERA na UMK w Toruniu. Girzyński ZASZCZEPIŁ SIĘ poza kolejnością! Będzie kontrola NFZ i MEiN

i

Autor: archiwum serwisu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdjęcie ilustracyjne

Brawo!

Badaczka z UMK w Toruniu z przełomowym odkryciem! Chodzi o zagadkę nieśmiertelności

2023-07-05 12:51

Toruń: Interdyscyplinarny zespół naukowców, w skład którego wchodzi toruńska badaczka, dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, zidentyfikował dwa nowe inhibitory hamujące proces ferroptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórki. Brzmi skomplikowanie? Szczegóły wyjaśniamy na se.pl.

Badaczka z UMK w Toruniu i proces ferroptozy

Karolina Mikulska-Rumińska z UMK w Toruniu od kilku lat zajmuje się procesem ferroptozy, zaś samo zjawisko zostało odkryte zaledwie dziesięć lat temu. Pierwsze sukcesy na tym polu toruńska naukowczyni odniosła w 2017 roku, kiedy to wraz ze współpracownikami opublikowała wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie "Cell". O odkryciach toruńskiej biofizyczki można było też przeczytać w "Nature Chemical Biology" oraz "Journal of Clinical Investigation".

Badaczka z Torunia o nowych możliwościach

- Mechanizmy zachodzące podczas śmierci komórki w wyniku ferroptozy wciąż nie są do końca znane, pozostając tajemnicą dla badaczy. Ich poznanie jest kluczowe do zidentyfikowania nowych rozwiązań, które w efekcie mogą doprowadzić do leczenia chorób nowotworowych bądź neurodegeneracyjnych – wyjaśnia dr hab. Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki Instytutu Fizyki UMK.

Śmierć pod kontrolą. Czy to możliwe?

Ferroptoza jest formą regulowanej śmierci komórki, która charakteryzuje się rosnącym poziomem nadtlenków lipidów. W procesie tym wolne rodniki kradną elektrony z lipidów, powodując uszkodzenia błon lipidowych, co w efekcie prowadzi do śmierci komórki. Mechanizm ten został zidentyfikowany jako mechanizm śmierci komórek w chorobach Parkinsona i Huntingtona oraz sepsie. Odgrywa również istotną rolę w leczeniu nowotworów i może przyczyniać się do degradacji tkanki w urazie mózgu, chorobach nerek i astmie.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Jak oceniasz poziom kształcenia na UMK w Toruniu?
Bohaterowie z kreskówek myli okna w szpitali dziecięcym w Toruniu i umilali pobyt małym pacjentom