Biskup ukarany za tuszowanie pedofilii. Rydzyk zaprosił go na uroczystości pielgrzymki Radia Maryja

2021-07-12 8:05
Biskup ukarany za tuszowanie pedofilii. Rydzyk zaprosił go na uroczystości pielgrzymki Radia Maryja
Autor: episkopat.pl / Piotr Lampkowski Biskup ukarany za tuszowanie pedofilii. Rydzyk zaprosił go na uroczystości pielgrzymki Radia Maryja

Biskup Stefan Regmunt ma zakaz uczestniczenia w celebracjach w diecezji zielonogórskiej oraz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski. Powód? Stolica Apostolska ukarała go za tuszowanie pedofilii. Tymczasem jak donosi "Onet" - duchowny uczestniczył uroczystościach związanych z pielgrzymką Radia Maryja na Jasną Górę i został oficjalnie powitany przez ojca Tadeusza Rydzyka, co wywołało spore kontrowersje.

Biskup ukarany za tuszowanie pedofilii. Rydzyk zaprosił go na uroczystości pielgrzymki Radia Maryja

Za nami 30. jubileuszowa pielgrzymka rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Nie obyło się bez kontrowersji. Podczas głównej mszy ojciec Tadeusz Rydzyk skierował oficjalne słowa powitania w kierunku biskupa Stefana Regmunta, który zasiadł pomiędzy innymi hierarchami Kościoła. Dlaczego wywołało to oburzenie wśród komentatorów? Jak podkreśla portal "Onetu" - ze względu na tuszowanie pedofilii duchowny dostał zakaz uczestniczenia w celebracjach w diecezji zielonogórskiej, udziału w gremiach KEP oraz nakaz finansowego uczestnictwa w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Do sprawy odniósł się m.in. znany polski jezuita Grzegorz Kramer, który w ostrych słowach skomentował to zdarzenie na Twitterze.

Czytaj też: Ojciec Rydzyk to ma klawe życie! Tajemnicze aneksy w sprawie ciepłowni i kolejny zastrzyk gotówki

- Tak właśnie wyglądają kary Watykanu w codzienności. Bp Regmunt ma zakaz celebracji w diecezji, ale już w wielkiej koncelebrze na Jasnej Górze może uczestniczyć. Strasznie to smutne - podkreślił jezuita.

Komentujący wpis Kramera internauci również nie kryją oburzenia. Podkreślają, że to właśnie przez tego typu sytuacje wierni coraz częściej odchodzą z kościoła. - Uczestnictwo bp Regmunta w pielgrzymce Radia Maryja ma dwa wymiary: prawny i symboliczny. Prawnie zakazów nie złamano, bo dotyczą one celebracji na terenie jego diecezji. Symbolicznie pokazuje, że część ludzi Kościoła nie rozumie powagi grzechu nadużyć seks. i ich tuszowania - podkreślił znany publicysta Tomasz Terlikowski.

Dziennikarz "Onetu" próbował skontaktować się z biskupem Stefanem Regmuntem, ale ten nie chciał skomentować sprawy. 70-latek od 2007 roku był biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Mianował go papież Benedykt XVI. Obecnie jest biskupem seniorem.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Kolejne miliony dla Rydzyka. Czy teraz wystarczy mu do pierwszego? Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE