Cztery przypadki koronawirusa na ponad tysiąc testów w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu! To jeszcze nie koniec badań [KOMUNIKAT]

2020-06-29 14:40 MWR
Urząd Marszałkowski w Toruniu
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Urząd Marszałkowski w Toruniu

Takiej skali badań na obecność koronawirusa w tzw.ognisku jeszcze w województwie kujawsko-pomorskim nie było. W ciągu minionego tygodnia od pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pobrano ponad tysiąc wymazów. Do tej pory potwierdzono cztery przypadki COVID-19. Marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiada ciąg dalszy testów.

Pierwotnie Urząd Marszałkowski informował o pięciu zakażonych osobach, ale w jednym przypadku wynik był niepewny, dlatego powtórzono badania i kolejne wykluczyły koronawirusa. Dzisiaj (29.06) jest oficjalny komunikat marszałka Piotra Całbeckiego o czterech osobach, wszyscy zakażeni to pracownicy jednego departamentu.


Pierwszy przypadek odnotowano 18 czerwca u jednej z urzędniczek, od razu wdrożono procedury epidemiologiczne. Osoby z bezpośredniego otoczenia skierowano na kwarantannę i poddano testom. Kiedy wynik pozytywny pojawił się u kolejnego pracownika, marszałek zdecydował o przebadaniu wszystkich osób zatrudnionych w urzędzie, i to jak najszybciej. Pisaliśmy o tym TU i TU
W ubiegłym tygodniu pobrano wymazy od 1011 osób. Próbki trafiały do laboratoriów w Bydgoszczy: w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym oraz Instytucie Genetyki Sądowej. Koszty poniósł Urząd Marszałkowski.

Już w sobotę, 20 czerwca, wykonaliśmy dodatkowo 47 badań u osób mogących mieć potencjalny kontakt z pierwszym zakażonym pracownikiem, a których do badań nie zakwalifikował Sanepid - czytamy w komunikacie marszałka Piotra Całbeckiego.


W poniedziałek 22 czerwca podjąłem decyzję, aby od 23 czerwca (wtorku) do 26 czerwca (piątku) dwa szpitale: Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy (próbki pobierane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu) oraz Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy przebadały – na zlecenie i koszt Urzędu Marszałkowskiego - 1011 osób, w tym: wszystkich etatowych pracowników Urzędu Marszałkowskiego oraz stałych współpracowników urzędu, niektórych radnych województwa i inne osoby, które miały bezpośredni bliski kontakt z urzędem. Wszystkie testy dały wynik ujemny.


W kolejnych dniach będziemy kierować na badania pracowników, którzy przebywali na urlopach lub różnych formach opieki nad dzieckiem i nie było ich w związku z tym w pracy w ostatnim tygodniu.

Na kwarantannie przebywało w sumie 21 osób. Wszyscy mieli dwukrotnie robione testy. U 17 wyniki były ujemne, dlatego sanepid zdecydował 27 czerwca o zakończeniu dla nich izolacji.
W dalszym ciągu większość osób zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim pracuje zdalnie. Ponownie wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych lub przyłbic na terenie całego urzędu.

Pierwszy sklep charytatywny w Chorzowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.