Jan Paweł II w Toruniu. Wzruszające słowa i wielka radość mieszkańców [WSPOMNIENIE]

2020-05-13 11:08 KM
Jan Paweł II w Toruniu. Wzruszające słowa i wielka radość mieszkańców [WSPOMNIENIE]
Autor: Mikołaj Kuras / materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Jan Paweł II w Toruniu. Wzruszające słowa i wielka radość mieszkańców [WSPOMNIENIE]

18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, przez wielu uważanego za największego z Polaków. Przy tej okazji wspominamy rok 1999 i jego wizytę w Toruniu i okolicach. Minęło już prawie 21 lat, a wzruszające słowa oraz uroczysta msza święta wciąż znajdują miejsce w pamięci torunian. Zobaczcie jak to wyglądało!

7 czerwca 1999 roku - to właśnie wtedy papież Jan Paweł II pojawił się w Toruniu, co wywołało rzecz jasna ogromną zbiorową radość. Śmigłowiec z Ojcem Świętym Janem Pawłem II wylądował na płycie toruńskiego lotniska o godzinie 13.35. Papieża przywitali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, m.in. Marszałek Senatu RP prof. Alicja Grześkowiak, ówczesny prezydent Torunia Wojciech Grochowski i ksiądz biskup Andrzej Suski.

Uroczystości związane z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II zaczęły się wcześniej. Urząd Miasta Torunia przypomina program tamtego dnia!

Program wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu - 7 czerwca 1999 r.

5.00 - otwarcie sektorów na lotnisku Aeroklubu

9.30 - rozpoczęcie modlitewnego czuwania

10.00 - transmisja Mszy św. z Bydgoszczy

12.45 - różaniec

13.35 - przylot Ojca Świętego na lotnisko Aeroklubu i przejazd do domu biskupa toruńskiego (przejazd ulicami: Gagarina, pl. Ks. Frelichowskiego, Sienkiewicza, Fałata, Kraszewskiego, Czerwona Droga, Szosa Chełmińska, Rynek Staromiejski, Szeroka, Łazienna)

15.00 - nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego

15.30 - Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Adama Kozłowieckiego

17.15 - transmisja radiowa na lotnisku ze spotkania Ojca Świętego z rektorami szkół wyższych w auli UMK

18.30 - beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz nabożeństwo czerwcowe z przemówieniem Ojca Świętego (na toruńskim lotnisku)

20.00 - pożegnanie Ojca Świętego i Apel Jasnogórski

Jan Paweł II w Toruniu - wzruszające słowa i zbiorowa radość

Ojciec Święty nawiązał do wydarzeń z historii i podkreślił urodę miejsca, w którym się znalazł.

- Składam dzięki Bogu za to, że dane mi jest dzisiaj nawiedzić młodą diecezję toruńską i wspólnie z wami wielbić Najświętsze Serce Zbawiciela. Dziękuję Bożej Opatrzności za dar nowego błogosławionego, kapłana i męczennika Stefana Wincentego Frelichowskiego, heroicznego świadka miłości pasterskiej. Pozdrawiam serdecznie wszystkich zgromadzonych na tym nabożeństwie czerwcowym. W szczególny sposób pozdrawiam księdza biskupa Andrzeja - Pasterza Kościoła toruńskiego, biskupa pomocniczego, całe duchowieństwo, osoby konsekrowane i cały Lud Boży tej ziemi. Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik. Znany też jest Toruń z podejmowanych w ciągu dziejów wysiłków na rzecz pokoju. To właśnie tutaj doszło do dwukrotnego zawarcia traktatów pokojowych, które otrzymały w historii miano pokoju toruńskiego - mówił Jan Paweł II podczas nabożeństwa czerwcowego.

Zobaczcie film z mszy świętej, w której uczestniczył rzecz jasna Jan Paweł II! 

Jan Paweł II przemawiał również podczas spotkania w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie podkreślił m.in. ślad dramatycznych wydarzeń związanych z drugą wojną światową.

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Miasta Torunia

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację.

2 kwietnia przy okazji rocznicy śmierci wielkiego Polaka, swoje słowa uznania przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

-  2 kwietnia przeżywamy 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W Toruniu zachowujemy dla tego wspomnienia szczególne odczucia także dlatego, że Papieża Polaka szanujemy w naszym mieście jako Honorowego Obywatela Torunia. Tak więc gdy składam wiązankę kwiatów pod toruńskim pomnikiem Jana Pawła II na Jordankach, to myślę o wszystkich papieskich wyzwaniach, które wciąż wspierają naszą toruńską i polską wspólnotę: o naszej odpowiedzialności za innych, o trosce wobec starszych, o ofiarności w życiu rodzinnym i społecznym, a także o konieczności zachowania męstwa i nadziei w dramatycznych sytuacjach - napisał na Facebooku.

Numizmat Jan Paweł II

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.